Nosila jsem šátek, no a?

Text pod obrázkem: Na základní škole v šátku.

Po celé zemi jsou dnes organizovány oslavy při příležitosti vstupu prvňáčků do Pionýra. Ranní nástup trvá déle než obvykle, rodiče doprovázejí své děti, zatímco ty si nasazují šátky a poprvé volají heslo: „Pionýři pro komunismus, budeme jako Che“. Také jsem tím už dvakrát prošla. Jednou, když jsem se do OPJM (Pionýrská organizace Josého Martí) zapisovala já, a podruhé, když vstupoval Teo. Mé vzpomínky na ty dva dny jsou tak rozdílné, že mi připadá, že se odehrály v nějakých protikladných dimenzích.

V mém případě šlo o období ideologické horlivosti, se svými necelými 93 centimentry jsem byla ochotná obětovat i život za ten šátek, který mi právě uvázali. Cítila jsem, jak se mne dotkla ruka Vlasti, i když jsem byla ve skutečnosti jen včleněna do řad ideologie. Heslo organizace, do které jsem vstoupila, pro mne bylo zvoláním, jež otevírá dveře. V té době jsem ještě nevěděla, že přípona „ismus“ vytváří slova znamenající „doktrína, sekta, systém“. Nejhorší by pro mne bylo, kdyby mne odstavili jako Lybnu, která nemohla skládat „slib“ se třídou, protože byla Svědkyně Jehovova. Vznášel se nad ní stín, vyznačující se právě tím, že neměla na krku uvázaný ten kousek modré látky.

Uběhlo dvacet let a já se jednoho říjnového rána dívala na svého syna, jak vstupuje do pionýrského hnutí, kterému já už nevěřím. Učitelka obešla zástup a požádala děti, aby zopakovaly slogan o Che Gueavarovi. Teo zůstal potichu a popotáhl, což neušlo bystrým očím ředitelky. Když se ho ptali, proč nechce říci heslo tak jako zbytek žáků, odpověděl s dětskou jednoduchostí: „Protože Che je mrtvý a já nechci být mrtvý“. Předpokládala jsem, že si můj syn právě vysloužil nejhorší známku v ideologickém katalogu, písmeno „C“ jako „kontrarevolucionář“. Ale ne, paní učitelka se zasmála a Teo dostal svoji první lekci oportunismu: „Ale Teo, zopakuj to heslo a basta, proč by sis zadělával na problémy!“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s