Architektura z nouze

Za svítání vzali první cihly z vnějších zdí, aby je prodali na nedalekém černém trhu. Jako zástup mravenců vzala chudina z této čtvrti útokem starou zavřenou továrnu a začala s demontáží. Na rohu postávaly děti a hlídaly, jestli se neblíží policie, zatímco rodiče prosívali zbytky sutin a vybírali štěrk. Šikovné ruce přes den bouraly a přes noc si odnášely stavební materiál, jenž poslouží k rekonstrukci jejich vlastních domovů. Po třech týdnech zůstala z ohromných zastřešených hal jen podlaha a pár pilířů trčících do prázdna. Vše použitelné bylo přesunuto na území potřebných a stalo se součástí architektury z nouze.

Na ostrově, kde sehnat cement, tvárnice nebo ocel je stejně náročné jako získat měsíční prach, se stalo běžnou praxí před stavěním bořit. Máme tu specialisty schopné získat nedotčenou hliněnou cihlu z osmdesát let staré zdi, odborníky, co odlepí kachlíky ve zdemolované vile, a zručné „dekonstruktéry“, kteří vytahují kovové nosníky ze spadlých domů. To, co zachrání, použijí na stavbu vlastního bydlení, protože žijí ve státě, kde si nikdo legálně nemůže koupit dům. Jejich „lomem“ jsou zřícené domy nebo továrny, jež jsou díky nedbalosti státu dlouhá léta opuštěné. Vrhají se na ně s vervou, kterou jim ospalí řemeslníci pracující za státní plat mohou závidět.

Někteří udatní recyklátoři při práci zahynuli, když se na ně zřítila střecha nebo zeď příliš narušená jejich zásahy. Ale občas se na ně i usměje štěstí, když v ruinách naleznou nepopraskanou záchodovou mísu nebo funkční zástrčku, kterou původní obyvatelé nestihli v tom spěchu odnést. Kilometry od místa rabování se pomalu mění malý příbytek z latí a vlnitého plechu. Přibyly mu dlaždice ze zřícené budovy na rohu ulic Neptuno a Aguila, kousek venkovní mříže opuštěné rezidence na ulici Línea a dokonce jedna vitráž z kláštera ve Staré Havaně. Uvnitř tohoto domova, který je plodem drancování, sní rodina (stejně tak vydrancovaná životem) o tom, co si na ramenou odnese z další opuštěné továrny.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s