Rodinné foto

Na momentce, kterou si odveze španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos z návštěvy Kuby, nebude místo pro nesouhlasící příbuzné. Před objektivem budou jen nucené úsměvy ministrů, lesk kanceláří a hraná ochota těch, kteří si přisvojují moc. Pro kompozici se nehodí ti, co říkají „no“, a jsou z ní vyloučeni i skeptici. Do fotoaparátu se vejdou jen šťastné obličeje, špinavé prádlo zůstane k vyprání doma. I když doma se už po desetiletí pračka veřejné diskuse nezapíná a na zatuchlou utopii je zakázáno používat čistící prostředky.

Nikdo, kdo se hýbe, nebude na obrázek vpuštěn, protože výsledek má získávat politickou a ekonomickou podporu,  ne vzbuzovat obavy. Proto zamalují pavučiny vápnem, skryjí vojenské uniformy pod obleky a na chvíli to bude vypadat, že jsou mladší, než skutečně jsou. Nebudou se zabývat nebezpečnými tématy. Proč také obtěžovat hosta? Až odjede, některé ze zlobivých dětí určitě dostanou za obtěžování návštěvy za uši. Rodinný portrét z této návštěvy bude mít sépiovou nasládlou barvu, protože kontrastní barvy skutečnosti se nehodí do diplomatických alb.

Nějakým takovým tím hrozným foťákem, kterým si turisté fotí pořád dokola ty samé věci, bude vyfoceno několik omšelých obrázků. Škola plná studentů v krásně nažehlených uniformách, továrna na lesklé moderní stroje, nějaký stavební projekt těsně před dokončením, určitě nebude chybět ani pohled na davy, zorganizované shora.

Negativ bude potřeba perfektně udržovat, aby mohl být později vtištěn na stránky historie. Kdyby náhodou unikl pozornosti nějaký nepatřičný detail, upraví se ve Photoshopu. Vylepší se už tak nedokonalá realita i tváře těch, kteří se neusmívají.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s