Omezené vyhlídky


Kuba (hlavní producent pozitivní světové energie)

,,Monopolizace je dynamika zchátralosti,´´ řekl mi jeden kamarád, mezi filozofickým a pesimistickým podtónem, při včerejším projevu Raúla Castra při Národním schromáždení. Provaz našich vyhlídek se nenapnul v očekávání příchodu změn, nicméně jsme měli určitou naději ohledně některých dlouho slibovaných opatření. Ovšem když druhý zástupce strany přednášel slova k uzavření roku 2009, vypadal, že ho nadnáší spíš uzda než kormidlo, že je spíš obezřetný než podnikavý a že je mnohem konzervativnější než troufalejší.

Naši poslanci svým přičiněním znovu zapomněli na příležitost zodpovědět na nepohodlné otázky, oponovat si ve volbách nebo vášnivě diskutovat. Možná tímto způsobem dovolili odejít poslední příležitosti, která by dotyčné popohnala a změnila tento obraz hloupého sboru, který se projevoval více než tři desetiletí. Debaty, které proběhly v Paláci úmluv a které přenášela televize, vypadaly, jako by se odehrávaly ve vzdálené zemi, která počítá s dostatkem času na odročení – dokolečka dokola – nutných změn. Ani kdyby nadšení z ,,obnovení ekonomického systému´´ obsahovalo nejdůležitější požadavky mocného lidového výboru.

V tomto obvyklém čtvrtém ročním období se trápíš tím, zda-li už potvrdili jméno nového roku*, hloupým vzrůstem HDP, který – dokonce natolik – budí nafouknuté zdání a hrozbu z budoucích škrtů, které nic neřeší. K neštěstí určitých vět vyřčených v pragmatickém tónu při závěrečném projevu mělo nadšení a ty příkazy, které přišly seshora, za následek omezení hlavní strategie na kontrolu země. Způsobem, jakým osoby v parlametu pokaždé ztrácejí na své důležitosti, načež se hlavní plán upeče v jediné kanceláři, se schvaluje sotva párem podpisů. Nepřekvapilo by mě, kdyby se v únoru nebo březnu zavedl balíček změn a dodatků, které by se stejně neuskutečnily – ani přinejmenším – úslužnou zbankrotělou rukou těchto zmocněnců.

V polovině nadcházejícího roku se znovu sejde Národní shromáždění, aby si zatleskalo – jejich obvyklá porce složitosti a ticha.

*pozn. př.: kubánský režim dává každému roku určité jméno – např. rok 1961 byl Rok vzdělávání.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s