Barva dálnice

Na konci roku vyletí ceny vepřového, kapsáři přitvrdí a na popis stavu veřejné meziměstské dopravy jsou sprostá slova málo. Blížící se datum 31. prosince poznáte podle rostoucích front na lístky na autobus a ztížených podmínek autostopu. Na výpadovce z Havany se zvětšuje dav cestovatelů, ať už jednotlivců, nebo celých rodin, obložených kufry. Jedou do rodných měst a vesnic na oslavu poslední noci roku 2009. Na pár dní se vrací tam, odkud museli kvůli materiálnímu nedostatku, práci, nebo manželství, odejít.

I když to před pár lety vypadalo, že se nákupem tisíců autobusů Yutong tristní dopravní situace na Kubě vyřeší, ještě pořád se přesun z místa na místo podobá Odysee. Lístek z hlavního města do Camaguey může stát i polovinu měsíčního platu a odsuzuje nás k pobytu ve stísněných sedačkách čínských autobusů, neregulované klimatizaci a ohlušujícímu zvuku reggaetonu z reproduktorů. K těmto nepříjemnostem se přidají ještě silniční kontroly, které byly lidově překřtěny na  Cétéčko (počítačová tomografie), protože jsou schopné vypátrat balík s krevetami i v záňadří nějaké stařenky. Na konci roku nabere na síle kupčení na černém trhu a policie má svátek. Konfiskuje, pokutuje a profituje z toho, co sebrala nebojácným obchodníkům se sýrem, langustami, masem, mlékem a vejci.

Na obou stranách silnice, spojující dvě provincie, se ve větru třepotají bankovky v natažených rukách. Jsou to ruce těch, na které se nedostala už ani jízdenka na vlak a tak stojí na dálnici a čekají, jestli jim někdo zastaví. Tady je namodralý papírek dvacetipesovky, o kousek dál dvě padesátky a nějaká mladá slečna nabízí jen deset, takže pokud nezvýší nabídku, nebo si o kousek nezdvihne sukni, nemá šanci. Na někoho se usměje štěstí, když zastaví auto s turisty a vezme kvůli neexistujícímu dopravnímu značení stopaře místo navigace. Jenže zahraniční návštěvníci se bojí přepadení a berou tak radši páry, nebo ženy s dětmi. Muži musí čekat na nějaký náklaďák, nebo potah, aby se někam dostali.

Večer zastihne některé u stolu, nebo jak připravují juku na silvestrovskou večeři. Při úsvitu v Novém roce se vrátí na dálnici, znovu se začlení do řady u obrubníku a zvednou ruku, ve které už ale možná nebudou mít co nabídnout.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s