Tři generace

první strana přídělové knížky

první strana přídělové knížky

Nová přídělová knížka nás překvapila na konci prosince, zrovna když se o tom čtverečkovaném sešítku šířily pohřební zprávy. Dorazila, stejně jako každý rok, zahalená dychtivostí i odporem, uvrhující nás do konfliktu mezi odmítáním a přijímáním, který vyvolávají všechny subvence. Vidím, že na jejích malých stránkách chybí spousta výrobků, které byly kdysi součástí měsíčních přídělů. Dnes je přídělová knížka zredukována na monotónní repertoár s nedostatečnou výživnou hodnotou a zvyšujícím se podílem věcí z dovozu.

Poprvé patříme celá rodina do stejné z pěti kategorií, definovaných Ministerstvem vnitřního obchodu. Můj syn spadá spolu se mnou a Reinaldem do řádku „od 14ti do 64 let“, protože už nejméně třem generacím Kubánců zaznamenávají správci přídělového skladu všechno, co vkládají do úst. Miliony krajanů, chycených do pasti chudoby, jsou závislé na dotovaných cenách, které jim umožňují přežít. Přídělový systém je odrazový můstek i jistý pád, je to závislost, se kterou chtějí všichni skoncovat, ale skoro nikdo si to nemůže dovolit.

Dívám se na své jméno vedle jména Tea a děsí mne, že i jeho děti možná budou dostávat mléko jen do sedmi let, mýdlo každé dva měsíce a zubní pastu bez chuti a zápachu. Chvěji se při pomyšlení, že ještě za třicet let bude nutné ukázat lékařské potvrzení o žaludečním vředu, aby měl člověk právo na pár kousků masa, nebo kelímek sójového jogurtu. I přes malá množství a pochybnou kvalitu v nás přídělový trh vypěstoval nezdravou vděčnost a pocit viny, kterou by naše děti dědit neměly. Jestli nám příští prosinec rozdají další knížku s příděly, nebude to proto, že už jsme vyřešili ekonomické problémy a můžeme si to dovolit. Bude to proto, že jsme klesli ještě o stupeň níže na žebříčku občanské nezávislosti.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s