Reggaeton


Před více než pěti lety zaplavil všechny kluby na ostrově smyslný a extrovertní rytmus. Dorazil společně s vzhledem, který otevřeně vyjadřoval touhu po zábavě, sexu a pohodě. Mnoho kapel hrajíce salsu přizpůsobilo svou hudbu a své texty taktu reggaetonu. Písně jasně navazují erotické pocity a zároveň popisují výměru kubánské reality, bez příkras či vítězoslavnosti. Ve východní části země se vytvořil tvrdší řízenější styl, známý mezi svými následovníky jako ,,perred´´, z tohoto hudebního rytmu.

Je těžké kdekoliv na ostrově najít taxi, které na plný zvuk postrádá chytlavé výrazy žánru, které nevykazují známky umírání. Jeden z nejzajímavějších elementů reggaetonu je to, jak málo to připomíná hudbu sociálního vědomí, kterou jsme slýchali v šedesátých a sedmdesátých letech. Když skladatel této éry se stále věnoval své zálibě, ochotě a vášni, aby přispěl ke společenskému pokroku, dnešní tóny ukazují zálibu jedince v materiálu a důraz na uspokojení naléhavých potřeb. Hudební tvorba skončila tím, že ukázala komplexnější proces změny než pár akordů nebo několik tanečních kroků.

Zatímco na jevišti skupina kluků hystericky opakuje: ,,¡Mami, goza!” (,,Ááááá, méďa!´´), dav se komíhá a potí pod barevnými světly. Není tu žádný nedostatek těch, kteří veřejně kritizovali vzrůst těchto nových rytmů, spjatých s jejich zahraničními současníky nebo sklony ke konzumerismu, nicméně fanoušci reggaetonu na to celkem kašlou. Pro ně je ohlušující sbor, který hledá vzrušení – ať se vám to líbí či ne – novodobá hymna.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s