Dětská jména

„Jaké jméno mu mám dát?“ ptá se kamarádka v šestém měsíci, která čeká kluka. Bez přemýšlení jí odpovím obvyklým „Josef“, ale úšklebek mě donutí hledat něco méně tradičního. Přesměruji své myšlenky na velký katalog jmen, ve kterém jsou jména jako Mateo, Lázaro, nebo Fabian, ale nastávající matku žádné z nich neuspokojí. Kdyby ta samá situace nastala před dvaceti lety, muselo by s sebou dítě táhnout jedno „Y“, stejně jako mnozí z nás, kteří jsme se narodili v sedmdesátých a osmdesátých letech. Ale vypadá to, že móda používaní předposledního písmene abecedy je už překonaná.

Už několik let mají Kubánci v pojmenovávání dětí svobodu, jaká jim v jiných sférách života chybí. Šeď přídělových trhů a státní kontroly nad naší existencí jako by se při zapisování novorozenců na matrice vypařila. Rodiče si hráli s jazykem a vytvářeli někdy úplné jazykolamy, jako třeba jméno známého hráče baseballu „Vicyohandriho“. Jsou lidé, jejichž jméno „Yesdasí“ je zvláštním slepencem slov „ano“ v angličtině, ruštině a španělštině.

Naštěstí se situace při pojmenovávání potomků už uklidnila. Generace, která se kvůli jménu celý život cítila jako pokusný králík, se teď vrací ke starým, zažitým jménům. Takže po několika dnech mi kamarádka zavolala, aby mi sdělila své rozhodnutí. Malý se bude jmenovat Juan Carlos. Na druhém konci drátu si s úlevou oddechnu. Pojmenovávání dětí se snad zase začíná řídit zdravým rozumem.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s