Blázni a darebáci

Blázni jsou snadnou kořistí darebáků, kteří je na ulici trápí zraňujícími posměšky. U nás v bloku byl jeden, který jel se dvěma papírovými lodičkami nekonečný závod. Než aby ho matka poslala do ústavu pro duševně choré v havanské čtvrti Mazorra, radši ho udržovala v klidu pomocí benadrilinu a diazepamu.

Paní si pamatovala obrázky z bývalé psychiatrické kliniky v ulici Boyeros, plné nahromaděného teroru a materiálního strádání. Skoro nazí pacienti, nedostatečný dozor a stěny plné lidských výkalů byli dějištěm těch největších zvěrstev. Fotografie byly publikovány v časopisech kdysi v roce 1959. Poté přišly i televizní reportáže, čistá povlečení, terapie prací a dokonce i politické plakáty, které té hrůze změnily tvář. Jenomže, jak už jsem řekla, blázni jsou snadnou obětí darebáků.

Od devadesátých let a zvláštního období se v Mazoře rozmohly krádeže. Sousedi z okolních ulic byli na černém trhu skvěle zásobovaní tlustými přikrývkami, mlékem, jídlem, oblečením, ručníky a léky, které pocházely z nemocnice. Pacientům připadalo, že jim nějak rychle odchází žárovky, když jich v pokojích a chodbách bylo každý den méně, jako ve filmu „Skomírající světlo“. Odnášeli jim věci denní potřeby, nikdo neopravoval vysklená okna, ucpané záchody a rozbité postele. Tentokrát žádnému novináři tu bídu zdokumentovat nepovolili.

Smrt 26 pacientů (a jsou i lidé, kteří tvrdí, že jich bylo skoro 40) kvůli prochladnutí a celkovému zanedbání péče už ale oficiální tisk bez povšimnutí nechat nemohl. Odešli ze života během chladných lednových dnů, tiskli se přitom tělo na tělo, aniž by tak mohli odvrátit konec. Darebáci si zatím z nakradených zisků stavěli domy a věřili, že na jejich zpronevěru nikdy nikdo nepřijde. Teď se v ústavu pátrá po vinících za silné policejní přítomnosti, která nemocnici chrání před zvědavci. Nikdy nebyly publikovány žádné fotky. Mě ale mučí myšlenka, nakolik se asi tito pacienti ve své zanedbanosti podobali tvářím z těch fotografií z dávné minulosti.

Fotografie převzaty z:: http://cubalagrannacion.wordpress.com/2010/01/17/el-hospital-de-dementes-de-mazorra/

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s