Osvobození

Tohle nebude příběh o ženě, které se podaří uniknout krutému manželovi, ani o puberťákovi, který upláchne autoritativním rodičům. Název se týká jiného procesu emancipace, nepříjemného feudálního povolení, o které musí žádat lékaři, sestry a lékárníci, aby mohli vycestovat z ostrova. Pod výstižným slovem „osvobození“ se skrývá povinný sled kroků, které musí pracovníci ve zdravotnictví podniknout, ať už se jedná o krátkodobý, nebo definitivní výjezd. Ve spisu o potenciálním cestovateli jsou i informace o tom, zda vlastní dům, nebo auto, protože když se nevrátí do 11ti měsíců, stát mu obojí zkonfiskuje. Celý proces musí projít několika úrovněmi schvalování a může se protáhnout na rok, nebo deset let. Mnozí se odpovědi nedočkají nikdy.

Mario léčil pacienty ve specializované ordinaci. Když ale oznámil svůj úmysl připojit se k rodině na druhém břehu moře, začal být považován za dezertéra. Okamžitě ho potrestali přemístěním do ordinace lékaře pohotovostního oddělení velmi daleko od jeho bydliště. Každý den mu dávali najevo, že za titul, pověšený na stěně ordinace, vděčí Revoluci, kterou teď chce zradit. Se zaťatými zuby vydržel pět let zašívat bodné rány a pátrat po osudu povolení k opuštění země, kterou ministr zdravotnictví stále ještě nepodepsal. „Máme tu moc případů, nestíháme to“ opakovala mu sekretářka a jeho žena se na druhém konci telefonu v exilu pokaždé rozplakala, když jí to vyprávěl. Jeho děti zatím vyrůstaly bez otce.

V záchvatu pocitu bezmocnosti Mario dokonce vyčetl své matce, že ho přivedla ke studiu medicíny. „Proč jsi mě nevarovala!?“ křičel na ni jednoho odpoledne, kdy už nemohl ani vystát bílý plášť, ze kterého se staly okovy. Když mu konečně dovolili nasednout do letadla, na hlavě se mu začínal rýsovat obrys pleši a ruce mu ovládl nervózní tik. Člověk, kterého vítali na dalekém letišti už nebyl podnikavý ortoped, ale někdo, kdo se rozhodl nemocnicím navždy vyhýbat. Proces „osvobození“ mu vzal chuť léčit kolena a spravovat kotníky. Nemohl přestat myslet na to, že ho ta profese odloučila od rodiny.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s