Twitter, dravé zvířátko

V noci mě navštívil kamarád z Las Villas, který kvůli cestě do hlavního města musí překonávat nejen problémy s dopravou, ale i s policejní ostrahou, která ho hlídá. Vyprávěl mi, že ho před pár týdny zatkli a na pár hodin mu vzali mobilní telefon. Pak se objevil znechucený poručík Státní bezpečnosti s malou Nokií v ruce a prohlásil: „Tak a teď máš fakt problém!“ Důvod byl ten, že v záznamech telefonu byla i zpráva pod jménem Twitter a číslem ze Spojeného Království.

„Dostaneš patnáct let“ vyhrožoval policajt, protože posílání zpráv někomu s tak divným jménem a navíc tak daleko je závažný trestný čin. Nevěděl, že jediný způsob, jak dostat naše „tweety“ na web je obyčejné zaslání textové zprávy pomocí mobilního telefonu. Taky si neuměl představit, že místo aby naše krátké texty skončily v rukou pracovníka britské rozvědky, přistanou u modrého ptáčka, který je nechá rozletět po kyberprostoru. Jasně že je to vysílání poslepu a že nemůžeme číst reakce čtenářů, ale aspoň vyprávíme o našem ostrově po 140 znaků dlouhých kouscích.

Stráví tolik času myšlenkami na konspirace, agenty a spiknutí, že si nestihli všimnout, že technologie změnily každého člověka ve sdělovací prostředek. Už to nejsou zahraniční korespondenti, kdo světu potvrzuje zprávy z Kuby. Čím dál častěji jsou to právě naše příspěvky na Twitteru, které nesou nejaktuálnější informace. Kamarád mi to popisuje po svém: „Yoani, když jsme vyjížděli do Havany, měli jsme za sebou celou jednotku. Pro jistotu jsem napsal zprávu, abych ji mohl hned poslat, kdyby nás zatkli“. Možná to byl svit displeje Nokie, nebo přesvědčení, že je najednou mezi pronásledovaným a pronásledovateli ještě cosi nového, co zabránilo tomu, aby kamaráda sebrali. Kdyby ho zastavili, jedno malé tlačítko „Odeslat“ by poslalo jeho výkřik na web. Mezinárodnímu tisku by trvalo hodiny, než by se o zatčení dozvěděli.

Když jsem se s ním loučila ve dveřích, držel v ruce telefon, jako nějakou slabounkou baterku. Ve složce „Koncepty“ ho připravený text chránil před stíny, které na něj čekají tam dole.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s