Moratinovo letadlo

Fotografie převzata z cubamatinal.es

Fotografie převzata z cubamatinal.es

V posledních dnech se hodně spekuluje o možném propouštění politických vězňů. Oficiální tisk jako obvykle ospale setrvává mezi čísly o růstu a starými projevy vytaženými z archívů a nové pověsti ani nepotvrzuje, ani nevyvrací. Pečlivá četba Granmy nám osvětlí, že španělský ministr zahraničí přijel na Kubu proto, aby odsoudil blokádu, mluvil o klimatických změnách a pokusil se o odstranění společné pozice Evropské Unie vůči kubánské vládě. Pokud uvěříme tomu co říkají hlasatelé s hrdelním hlasem a pruhovanou kravatou, tady u nás se neděje vůbec nic… nebo skoro nic. Ale všichni víme, že se v té tmavé zóně diplomacie, ve vysoké politice, která se snová za zády občanů, něco hýbe.

Drby přichází a odchází. Na slovo „propuštění“ se v nich lepí další termín s nehezkými konotacemi: „deportace“. „Půjdou z vězení rovnou do letadla“, sdělil mi pán, který žije s uchem nalepeným na zakázaném rádiovém vysílání ze severu. Nucený exil a vyhnanství byly odjakživa způsoby, jak se zbavit kverulantů. „Jestli se ti to nelíbí, běž si!“ opakují ti odmalička. „Rozluč se a vypadni“ vyjedou na vás když se nedáte a stěžujete si dál. „Proč ses vracel?“ vám pak bude pozdravem, když se odvážíte se vrátit a znovu poukázat na to co se vám nelíbí. Naši vládci jsou velmi obratní v umění jak se zbavit nepohodlných. Jsou experti v tom jak z ostrova vytlačit oponenty.

Moratinovo letadlo by muselo být hodně velké, aby se do něj vešli všichni, kteří svou přítomností naše autority obtěžují. Ani Jumbo by nezvládlo přepravit všechny, kteří podstupují riziko uvěznění za své názory a občanské aktivity. A na odvoz všech, kteří nesouhlasí s vládou Raúla Castra by bylo potřeba zavést pravidelnou leteckou linku. Problém je, že ne všichni se chtějí sebrat a odjet. Rozhodnutí, zda žít tady nebo tam, je stejně osobní jako výběr partnera nebo jmen dětí. Není možné, aby tolik Kubánců žilo neustále mezi mlýnskými kameny věznění a odchodu do vyhnanství. Je nemorální nutit k emigraci ty, kteří budou – snad – propuštěni v příštích dnech z vězení.
Když se nad tím člověk zamyslí, napadne ho jednoduchá a logická myšlenka. Nebylo by lepší, aby si letadlem odvezli „je“?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s