První doušek vody

cocoagua

Po 134 dnech bez jídla a doušku tekutin se Guillermo Fariñas napil trošky vody z červeného umělohmotného hrníčku. Bylo čtvrt na tři, čtvrtek 8. července a na druhé straně skleněné stěny v pokoji na jednotce intenzivní péče začaly tleskat desítky jeho přátel, jako by se právě stali svědky nějakého zázraku.
Fariñas vyhrál bitvu, ale čeká ho ještě dlouhý boj se smrtí, protože území, na kterém se vedla tato válka, bylo jeho vlastní tělo. Jediný prostor, který měl k dispozici. Jeho střeva teď vypadají jako potrubí z jemného papíru, přes který prosakují bakterie. Krční tepna je napůl ucpaná krevní sraženinou, která, pokud se uvolní, může skončit v srdci, mozku nebo plicích, přesněji v jeho srdci, v jeho mozku, nebo v jeho plicích. Čtyřikrát se musel utkat s infekcí zlatého stafylokoka a v noci zápasí s pronikavými bolestmi třísel, které ho nenechají spát.

Jeho pergamenový jícen ten první doušek vody nečekal. Způsobil mu takovou bolest v prsou, že si chvíli myslel, že dostal infarkt, ale vydržel to v tichosti. Z druhé strany skleněného pokoje ho napjatě pozorovali ti, kteří po mnoho dní bděli před nemocnicí modlíc se za jeho život a jiní, kteří přijeli zdaleka až sem, doprostřed ostrova, aby ho prosili o ukončení toho utrpení a aby byli svědky jeho vítězství. Nechtěl pokazit tu slávu rozjařeným kolegům, oslavujícím jeho vítězství a proměnil výraz bolesti v úsměv.

Rodina Guillerma Fariñase mi umožnila se o něj starat tu první noc kdy ukončil hladovku a on mi dovolil se stát svědkem jeho utrpení, jeho drobných nevychovaností a lidských slabostí. Teprve tehdy jsem objevila opravdového hrdinu tohoto tažení.

coco1
coco2
coco3
coco4

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s