Čekání na rozkazy


Známá mé matky, která bydlí blízko jedné z Dam v bílém, vykládala, že byly zrušeny instrukce, nabádající k útokům na tyto ženy v bílém oblečení a s gladiolami v rukou. Ta stejná paní, která donedávna nasadila nesouhlasný úšklebek pokaždé když mluvila o mších v kostele sv. Rity a pochodech po 5té ulici dnes málem natahuje ruku, aby se pozdravila s Laurou Pollan a požádala ji o autogram. Možná je zmatená i další sousedka, která minulý březen křičela v televizním vysílání „Vzpoura zrádců!“ a teď čeká na nové rozkazy, aby mohla začít pokřikovat znovu. Tímto příměřím byly odhaleny mechanismy falešné spontaneity. Nepřirozenost údajných reakcí lidu je potvrzena přerušením agrese.

Z hlediska oficiální doktríny byly osoby, které jsou v posledních týdnech propouštěny z vězení, uvězněny spravedlivě.Tímto argumentem a určitými formami nátlaku byly mobilizováni členové strany a Výborů na obranu revoluce, aby se účastnili tzv. „aktů zapuzení“, kde plivali, uráželi a zostuzovali Dámy v bílém. Teď ti hřmotní výtržníci, kteří se nechali nahnat, aby „bránili revoluci před žoldáky imperialismu“ nepochybně čekají na nějaké vysvětlení, ospravedlňující propouštění vězňů na svobodu. Bylo by zajímavé dostat se na nějakou schůzi jádra strany, abychom viděli co jim sdělí za tajemné odhalení. Protože jinak sami sebe uvidí jen jako loutky okamžiku, které jeden den dráždí a druhý den jim přikáží mlčet.

Známá mé matky neskrývá rozladění: „Kdo se v nich má vyznat! Jeden den je máme urážet a den nato jim nesmíme zkřivit vlas“. Jisté je, že tady, kde to vypadalo, že se nestane nikdy nic, jsme najednou v situaci, kdy se může stát cokoli. V jakém momentu k té změně došlo? Možná to bylo ve vlhké, tmavé a smrduté cele samotky, kde se Orlando Zapata Tamayo rozhodl pro osobní oběť, nebo ve sterilním, klimatizovaném sále jednotky intenzivní péče, kde Guillermo Farinas prokázal ochotu zemřít, jestli nedojde k osvobození vězňů, nebo na ulicích Havany, kde několik bezbranných žen vzdorovalo neomezené moci a křičelo „svoboda“ v místě, kde žádná nebyla.

Příměří, zatím krátké a křehké, je však asi omezené jen na Havanu, protože v Banes je Reina Tamayo stále obětí starých metod.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s