Muzeum aut

V naší realitě existuje detail, který fascinuje turisty a překvapuje sběratele na celém světě, a sice množství starožitných aut, jezdících po ulicích. Právě v těchto chvílích brázdí nějakou havanskou třídu Chevrolet z roku 1952 a Cadillac starší než náš ministr dopravy slouží jako kolektivní taxík. Jezdí kolem nás zanedbaná nebo právě čerstvě nalakovaná, na pokraji rozpadu nebo připravená na výhru v soutěži o nejlepší údržbu. Tyhle pojízdné zázraky jsou součástí krajiny naší každodennosti, stejně jako dlouhé fronty, přecpané autobusy a politické billboardy.

V první chvíli jsou návštěvníci vždycky překvapení a nadšení z tematického historického parku, tvořeného těmito vozidly. Fotí se s nimi a jsou klidně ochotni zaplatit trojnásobek jízdného, jen aby si vychutnali prostorné interiéry. Když se začnou vyptávat řidiče, s údivem zjistí, že karoserie Forda ze začátku dvacátého století v sobě skrývá deset let starý motor z Fiata a kola že jsou předělaná z Lady. Jak postupně získávají důvěru vlastníka, dozví se, že brzdy mu daroval jeden přítel z Evropy a přední světla patřily kdysi vozu ambulance.

Rekreanti žasnou nad vkusem Kubánců, kteří zachovávají takové relikvie a málokdo z nich ví, že je to kvůli potřebnosti a ne zálibě. Nemůžeme přijít k prodejci a koupit si nové auto, i kdybychom měli dostatek peněz a na místě ho zaplatili. Takže nám nezbývá než opravovat ta stará. Bez těchto artefaktů z minulého století by bylo naše město méně malebné a ještě daleko méně mobilní.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s