Nesplněný slib

Přísahala jsem si, že už nebudu nikdy mluvit o tom pánovi s pěstěným plnovousem v olivově zelené uniformě, který zahlcoval každý den mého dětsví svou neustálou přítomností. Podložila jsem své rozhodnutí, nezabývat se Fidelem Castrem, více než jedním argumentem: představuje minulost a je třeba se dívat kupředu, na Kubu, kde už nebude existovat. Navíc mezi všemi problémy současnosti mi připadala každá zmínka o něm jako neomluvitelné rozptylování. Dnes ale znovu vklouzl do mého života jedním ze svých charakteristických výlevů. Cítím se povinna se na něj znovu zaměřit poté, co novináři Jeffreymu Goldbergovi řekl, že „kubánský systém nefunguje ani u nás“.

Jestli si dobře pamatuji, za podobná, nebo i méně důrazná prohlášení bylo vyloučeno mnoho členů z komunistické strany a nesčetní Kubánci si za ně odpykali dlouhé tresty ve vězení. Ukazovák nejvyššího vůdce se systematicky zaměřoval na ty, kdo se mu snažili vysvětlit, že naše země nefunguje. Ale nejen že byli potrestáni ti nesouhlasící, navíc se pro všechny stala maska přetvářky nutností k přežití na ostrově, který se snažil proměnit ve svůj obraz a podobu. Předstírání, šepot, lež, všechno jen abychom skryli ten stejný názor, který teď „resuscitovaný“ vůdce unáhleně vystřelí na zahraničního novináře.

Možná jde o záchvat upřímnosti, který občas přepadá starce ve chvíli balancování života. Také se může jednat o další zoufalý pokus jak přitáhnout pozornost, stejně jako jeho proroctví o bezprostředně hrozící nukleární katastrofě, nebo pozdní mea culpa za represi homosexuálů, ke které se přiznal před několika týdny. Když ho vidím uznat fiasko „jeho“ politického modelu, mám pocit jako bych se dívala na divadelní scénu, kde herec divoce gestikuluje a zvyšuje hlas, aby se na něj publikum nepřestalo dívat. Ale pokud Fidel Castro nevezme mikrofon a neoznámí nám, že jeho zastaralý výtvor bude demontován, jako by se nic nestalo. Pokud tu samou větu neřekne směrem dovnitř, na Kubu, a navíc se nezaváže, že nebude zasahovat do procesu nutných změn, jsme na tom pořád stejně.

Poznámka:
Včera, když jsem se tu zprávu dozvěděla, napsala jsem krátký tweet: „Fidel Castro přešel na stranu opozice když řekl novináři Jeffreymu Goldbergovi, že kubánský model nefunguje ani u nás“. O chvilku později mi volal kamarád disident, kterému jsem ten samý text poslala ve zprávě. Jeho slova byla ironická, ale trefná: „Jestli on přešel k opozici, tak já se hned teď přidávám k oficialismu“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s