Olivia

mariposa

Můj kamarád Miguel odešel, unavený čekáním na operaci změny pohlaví a vědom si toho, že nikdy nezíská lepší zaměstnání. Zrzavou paruku věnoval příteli, který pracoval ve stejné nemocnici a prodal, nelegálně, svůj byt v Luyanó. V den, kdy žádal o povolení vycestovat, si vzal naškrobený oblek a kravatu a složil se v záchvatu smíchu, když se viděl v zrcadle. Na emigračním úřadě se snažil držet ruce klidně na záhybu kalhot, aby mu poslední závan homofobie nepřekazil odjezd.

Stihl utéct předtím, než zastavili řeku Kubánců, která se nějaký čas vylévala v Ekvádoru. Jeho manželství bylo jedno ze 700, které uzavřeli příslušníci obou národů, mnoho z nich pouze s cílem získat povolení k pobytu v jihoamerické zemi. Miguel zaplatil ekvivalent 6 tisíc dolarů a získal za to v Havaně svatbu s dámou z Quita, kterou viděl jen pár hodin. Zfalšoval fotografie ze svatební cesty, zaplatil úřednici na ministerstvu zdravotnictví, aby ho „osvobodila“ a něco ho stálo i zařídit, aby vydání bílé karty netrvalo tak dlouho. Dělal, že je někdo kdo není a bylo to pro něj jednoduché, protože my, co jsme se narodili na tomto ostrově, jsme v nošení masek dobří.

Teď ho čekají složitější časy, protože ekvádorská policie začala vyšetřovat 37 tisíc Kubánců, kteří se tu v posledních letech usadili. Ale vypadá to, že se nebojí. Patří ke gayům, které násilím odváželi v policejních antonech a léta byl sledován kvůli svým kritickým názorům. Poté co zažil obě strany ostří cenzury, už ho nic nevyděsí. Až ho povolají k výslechu, pokud ho povolají, půjde tam ve svých červených šatech, které vždycky chtěl nosit tady. Nikdo mu nezabrání v gestikulaci, zatímco ho budou vyslýchat, protože Miguel se už oprostil od toho Miguela, kterým kdysi byl, a šťastně se proměnil v Olivii.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s