Claria, z řek do kanálů

Úryvek dokumentárního filmu Fabiána Archonda a Nadace pro novou latinskoamerickou kinematografii

Můj syn je ve věku, kdy by klidně snědl i sloupy v domě, kdybychom ho nehlídali. Otevírá a zavírá dveře ledničky ve víře, že tento spotřebič dokáže sám od sebe vyrábět jídlo. Jeho apetit je tak neukojitelný a je tak těžké ho uspokojit v prostředí nedostatku a vysokých cen potravin, že jsme mu začali přezdívat Claria, podle té nenažrané ryby. Jeho hltavost nám připomněla druh ryby, který kdysi nějaký chytrák přivezl na ostrov, aby rozšířil chov ryb, a který pak zamořil řeky a přehrady. Samozřejmě, že jde jen o rodinný vtip, protože náš úzkostlivý adolescent by nebyl schopný si strčit do pusy nic z toho, co do ní strká chodící ryba.

S výraznými fousy, namodralou šedí a schopností přežít až tři dny bez vody už clarie tvoří součást jak našeho venkova, tak měst. Je jedním z mála živočichů, kteří jsou schopní existovat ve znečištěné řece Almendares a vytlačila jiné chutné rybí druhy z mrazáků rybáren. Nicméně ani jejich schopnost adaptace, ani jejich ošklivost nebudí takové obavy, jako extrémně dravý přístup k životu. Žerou hlodavce i kuřata, dokonce i štěňata a samozřejmě všechny druhy ryb, žab a ptáků.

Naši představitelé importovali tento cízí druh coby řešení nedostatku potravin ve „zvláštním období“ a neuvěřitelně tak poškodili ekosystém. Podobně nezodpovědné bylo přivézt tilapie a líny, ale následky dovozu této tmavé a kluzké potvory, která dnes vládne našim vodám, jsou nesrovnatelně horší. Schovaná v bahně, vylézající z kanálů uprostřed města, nebo vlekoucí se po krajnici, je živým důkazem křehkosti přírody tváří v tvář ministerským směrnicím. Nepochybuji o tom, že tu s námi bude ještě dlouho, určitě i tehdy, až budou ti, kteří ji sem přivezli jen vzpomínkou, podobní pomíjivému drobtu v tlamě clarie.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s