Chaplinesky


Muž v obnošeném obleku, buřince a ohromných botách nese na zádech sklo. Jeho kumpán, ani ne pětiletý kluk, rozbíjí kameny výklady obchodů a okna domů, aby mohl sklenář prodat své služby zoufalým zákazníkům. Tvoří společně duo přežití, nouzový pracovní tým, který tak tak vydělá na dříví na otop. Příběh z filmu „The Kid“ od Charlese Chaplina z roku 1921 mi vyvstal před očima když jsem si pročítala seznam živností v deníku Granma. Výčet soukromých zaměstnání je repertoárem bídy a područí, který se hodí spíš do feudální vesnice než do 21. století.

Při pročítání seznamu, bojujíc s nechutí, si všimnu, že se v něm téměř nevyskytují profese spojené přímo s výrobou. Podnikatelé také nebudou moci využívat velkoobchodů pro nákup materiálu a možnost získání bankovního úvěru je zmíněna bez uvedení procenta úroků. Živnostníci si mohou nechat zdát o možnosti přímého dovozu zboží ze zahraničí, ten zůstává absolutním monopolem státu. Ze 178 povolených činností existovaly mnohé už dříve, jen bez licence. Začleněním do seznamu podnikatelům pouze přibude povinnost platit daně. Odtud pramení skepse ke zprávám, že toto „uvolnění“ soukromé iniciativy přispěje k řešení závažných problémů naší ekonomiky.

Jaký bude důsledek pomalého tempa zavádění nutných změn? Lidé budou dál plnit dlouhé fronty před konzuláty, aby se dostali ze země pryč, nebo se zcela vnoří do ilegality a rozkrádání státního majetku. Jestli naši představitelé věří, že kapky transformace zabrání tomu, aby se jim celý systém rozpadl pod rukami zatímco se snaží o jeho aktualizaci, podceňují atmosféru naléhavosti, která na ostrově panuje. Vlažnost při zavádění neodkladného uvolňování zhoršuje křehkou sociální situaci a nikdo neumí předpovědět, jak zareagují frustrovaní „Kids“, postižení masovým propouštěním a mizivými vyhlídkami. Snad nevyrazí demolovat výlohy!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s