Osobní katastrofy

Letadlo ATR 72 (CU-T1545) společnosti Aerocaribbean na letišti v Holguinu, Cuba, podobné tomu, které se dnes zřítilo.

Letadlo ATR 72 (CU-T1545) společnosti Aerocaribbean na letišti v Holguinu, Cuba, podobné tomu, které se dnes zřítilo.

Kolik lidských dramat se pojí ke každému mrtvému při nehodě letu 883 AeroCaribbean. Na seznamu pasažerů napovídá shoda některých příjmení, že zahynuli otcové a synové, bratři a sestry, páry se svými potomky. Vybavuje se mi, že v ranních zprávách bylo i jméno japonského turisty, který přišel o život tisíce kilometrů od svého ostrova, tak odlišného od toho našeho. Nemůžu přestat myslet jak na něj, tak na zbytek mrtvých z letadla, které pro ně mělo být jen cestou, mostem, ale ne koncem.

Za každým ze 40ti kubánských cestujících se také skrývá obrovská tragédie. Koupili si osudnou letenku tři měsíce před odletem a vystáli si dlouhou frontu, aby se dostali do dopravního prostředku, kterých je v této zemi pomálu a jsou hrozně drahé. Pravděpodobně cítili úlevu, že se mohou dostat ze Santiaga de Cuba do Havany méně chaotickým způsobem, než nabízí železnice. Jejich přítomnost v ATR 72/212 byla jen výsledkem řady obětí, která začala už tehdy, když bylo nutné (nebo si přáli) cestovat po Kubě a měla skončit až v cíli cesty.

Neštěstí se skrývá všude, to je známé. Ale i tak je těžké zpracovat představu lidí stoupajících po žebříku letadla, jejichž jména čtou chvilku nato pohřebním tónem ve státní televizi. Znovu a znovu mi běhají hlavou představy rodinných náručí, která zůstala čekat na cílovém letišti, matek, které se v Buenos Aires, nebo Amsterodamu dozví, že se jim syn už nevrátí, nebo ženy, loučící se s pilotem s přesvědčením, že se jí stejně jako vždycky brzy vrátí domů. Jsou to osobní katastrofy, lidská dramata, která se začnou odvíjet v tu samou chvíli, kdy se letadlo srazí se zemí.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s