V hořčičné barvě

Sled střech, ulic a uliček znázorněný pomocí plastu a barev. Město v malém měřítku zavřené v sále Maketa Havany, který se nachází v jednom objektu ve čtvrti Miramar. Díky žlutým dalekohledům se mohou vaše oči toulat ulicemi, kolem rohů, po pár kopcích, nebo vlnícím se pobřeží. Ty samé čočky vám také přiblíží kopuli Kapitolu z ptačí perspektivy, nebo skrytou tvář pevnosti El Morro. Model miniatury města, které člověku připadá při pohledu z jakékoli vysoké budovy nekonečné a které je tu zachyceno v malinké kopii, polapené na pár metrech stolu. Je to replika bez zbořenišť, děr a skvrn. Hlavní město z kartónu, které vypadá daleko obyvatelněji a příjemněji, než to opravdové.

Průvodce v tomto osobitém muzeu vám hned jak vstoupíte vysvětlí, že model byl vybarven čtyřmi různými barvami: hnědou na koloniální stavby, hořčičnou na stavby z let 1902 až 1959, slonovinovou na budovy, postavené v posledních pěti desetiletích a bílou – nápadnou a vzdálenou – pokrývající pomníky a plánované projekty. Všichni návštěvníci a turisté nakonec řeknou to samé: „Havana je horčičná!“ Potvrdím jim, že ano, zatímco jim dál odhaluji detaily a kouty města.

Ano, mé město je hořčičné, pikantní a kyselé, kořeněné stářím a každým dnem vzdalující se modernitě. Vzorek v životní velikosti, kde jsou dny, kdy by člověk chtěl být (stejně jako Maketa Havany) z plastu a kartónu, aby netrpěl takovou zkázou.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s