Cubacel, od kradení k cenzuře

Tmavá noc, výpadek proudu v okolí čtvrtě Buena Vista v Playa. Rozvrzané kolektivní taxi, ve kterém jedu, zastaví, vyčerpaně vyfrkne a nechce nastartovat. Jeden z cestujících se ho spolu se šoférem snaží opravit, okolo sedí na obou stranách ulice před svými domy lidé, co rezignovali před elektrickým výpadkem. Hledám v kabelce mobil, chci zavolat rodině, že se zdržím a že nemusí mít strach. Výhledy nemám nejlepší. Jsme uprostřed tmy, ve čtvrti, kde kriminalita není jen dětská hra a můj telefon nefunguje. Pokaždé když vytočím číslo, objeví se vzkaz „hovor nespojen“. Nakonec se auto zase rozvrčí a podaří se nám pokračovat v cestě. Telefonní spojení se ale neobnoví a já mám chuť ten neužitečný krám hodit z okna. Když přijedu domů, zjistím, že ani Reinaldo nemůže z toho svého volat a že mí kamarádi bloggeři dokonce ani nedostávají zprávy.

Naše jediná mobilní společnost nám přestřihla linky na celou páteční noc a část soboty. Na víc než 24 hodin nám zrušili službu, za kterou platíme v konvertibilní měně. Přes svůj reklamní slogan „bezprostřední komunikace“ se Cubacel chová jako komplic ideologické cenzury a napomáhá tomu, aby se důtky politické policie zobrazovaly jako chybná hlášení na displejích našich telefonů. Využívá své monopolní noci k trestání klientů, kteří se odchýlili od oficiální myšlenkové linie. Část svého podnikatelského kapitálu a kapitálu zahraničních investorů se používá k provozování infrastruktury, sloužící k bojkotu (chvilkového nebo delšího) některých mobilních čísel. Paradoxní role pro společnost, která by nás měla spojovat se světem a místo toho nás nechá ve štychu, když ji nejvíc potřebujeme.

Není to poprvé, co se něco takového stalo. Čas od času někdo vypne nějaký spínač a nechá nás v tichu. Překvapivě se to děje hlavně tehdy, když je potřeba publikovat nějaké důležité zprávy a naléhavé informace. Nucené zrušení koncertu Porno para Ricardo možná bylo tou rozbuškou, která způsobila, že telefonická společnost porušila svoji vlastní zásadu udržovat nás „ve spojení se světem“. Dalším motivem našeho umlčení mohla být také možná kremace Orlanda Zapaty Tamaya a všechno, co se okolo toho může stát. Jisté je, že tuto páteční noc, uprostřed tmy a obav, Cubacel zase zklamal a ukázal svou vojenskou uniformu, kterou ukrývá pod falešnou maskou obchodní společnosti.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s