Karneval mrtvých

Ze všech stran zní rumba a na havanském malecónu se rozjíždí mejdan uprostřed léta, kdy si člověk musí utírat pot rukávy košile. V osmém patře jedné blízké budovy už má jeden muž poslouchání bubnů a pokřikování opilců dost. V myšlenkách mu víří střelba z kulometu, vůně daleké Afriky, kde přišel o přítele, rozum i spánek.

Ariel je hlavní postavou Karnevalu a mrtvých, posledního románu Ernesta Santany, autentického spisovatele stínů, ve městě, které je také zhasnuté. Ti z nás, kteří znají jeho styl, syrový, přímý a plný otazníků, se v novém textu znovu setkají s každodenní špinavostí, kterou pro její všudypřítomnost už ani nevnímáme. Vtáhne nás do traumatu těch, kdo byli odvedeni do dalekých zemí, do války, které nerozuměli a které mnoho z nás nerozumí dodnes. Příběh lásky, duchů, HIV a dalších témat v dramatu na necelých 175 stránkách. Vyprávění o mrtvých, kteří přichází a odchází, o strašidlech nalitých alkoholem s frčkami a medailemi, potřebující zapomnění a vržení do prázdnoty. Zkrátka, kniha v nejintimnějším a nejsyrovějším stylu Ernesta Santany, vítěze letošního ročníku literární soutěže „Cena Franze Kafky: romány do šuplíku“.

Brzy tuto děsuplnou, ale nepostradatelnou knihu představíme u nás doma, ve čtrnáctém patře budovy jugoslávského stylu, která by se mohla nacházet kdekoli na Kubě. Nebude zván ani triumfalismus, ani beznaděj.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s