Zbaveni názoru

Studoval medicínu, navlékl si bílý plášť, nastoupil do nemocnice na svoji specializaci a skálopevně věřil v Hippokratovy zásady. Zpočátku, posedlý fascinací buňkami, svaly a šlachami, si ani nevšímal, že jeho kolegové chodí ve vyspravovaných botách a že jemu samému nestačí výdělek k uživení rodiny. Viděl v nemocnici v Artemise hodně: u některých velkou profesionalitu a u všech materiální nedostatek. Jednoho dne roku 2005 bylo s velkým halasem oznámeno, že pracovníkům ve zdravotnictví bude zvýšen plat. Jenomže k jejich hubeným platům přibylo pouhých 48 pesos – ekvivalent 2 CUC a 1,60 amerického dolaru.

Napsal proto společně s kamarádem dopis ministrovi svého resortu, ve kterém vyjadřoval nespokojenost nad tak směšným přídavkem. Podařilo se jim posbírat 300 podpisů, které předali ministerstvu zdravotnictví, státní radě a všem orgánům státní moci, co jich jen na tomto ostrově je. Odpověď přišla o několik týdnů později v podobě vyhazovu ze studia jejich specializace. O pět měsíců později byli oba vyhozeni z práce a byly jim odebrány universitní tituly. Od těchto událostí uběhlo už pět let, ale ani jeden z nich se nikdy nemohl vrátit k lékařské praxi.

Minulý týden se Geovanny Jiménez Vega, protagonista a oběť tohoto příběhu, rozhodl zahájit hladovku na Martího náměstí v Guanajay, aby od Ředitelství ministerstva veřejného zdraví požadoval rehabilitaci lékařské praxe svojí, i svého kamaráda Dr. Rodolfa Martíneze Vigoy. Ve stejné době, kdy nás v kubánské televizi zásobovali zprávami o stávce leteckých dispečerů ve Španělsku a protestech řeckých dělníků, hladověli dva muži kousek od nás a my se o tom nedozvěděli. Včera naštěstí začali znovu jíst, protože se Geovany rozhodl otevřít si blog a zvolit tak místo vyhladovění cestu informování. Uvědomil si, že k dopisu, který podepsalo jen pár lidí by se mohly přidat tisíce, pokud bude uveřejněn a najde si cestu ke všem kvalifikovaným a nemajetným doktorům v této zemi.

Klikněte zde a přečtěte si deklaraci „Přerušení hladovky“.
Krátká „prezentace“ Geovanyho Jiménez Vegy.
Nový blog bude hotový v pondělí, upozorním na něj prostřednictvím Twitteru.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s