Co si koupím?

Peníze přišly v bílé obálce, přinesla je až ke dveřím alternativní, nelegální zásilková agentura. Doprovázel je dopis od strýčka, který odjel před třiceti lety do New Jersey a už se nikdy nevrátil. “Udělejte si hezké vánoce“, bylo napsáno jeho stylizovaným písmem v dopise, zakončeným krátkým „bye“. Paní zavřela dveře, nevěříc pořád ještě tomu, že jim příbuzný v emigraci poslal na konec roku spásných 50 dolarů. Hlasitě přivolala syna a snachu, zatímco jí v hlavě začínala růst velká otázka: „Co si koupím?“

Nejdřív si říkali, že by opravili střechu, protékající při každé průtrži. Jenomže po 20% dani z amerických dolarů, která se na Kubě vybírá, by jim nezbylo na materiál. Další možnost byla investovat a pořídit licenci na prodej džusů před domem. Syn ale paní rychle přesvědčil, že by  zisky z takového podnikání přišly až za dlouho a oni potřebovali peníze hned. Připomenul, že jeho žena má za tři týdny rodit a nejdůležitější jsou tedy jednorázové plíny pro miminko. Paní domu ale odmítla všechno vrazit do Pampersek, když mohla s takovými penězi nechat opravit už léta rozbitý motor pračky. „A navíc potřebuji nové boty, protože už se stydím chodit takhle do práce“, uzavřela to už trošku naštvaná. Strýček v dálce vůbec nevěděl, jaký rozruch svým příspěvkem způsobil.

Po zbytek týdne se hádali o to, co udělají se 40 konvertibilními pesy, které dostali v bance. Občas dostal spor i trošku agresivní nádech, jako když se objevila dcera, která s rodinou nežila, aby se přihlásila o svůj díl. Nikdo z nich ani neuvažoval o tom, že by udělal to, co si přál příbuzný v exilu: že by koupil turecký med, láhev cidru a kus vepřového na Štědrý den. Jednu prosincovou sobotu se za svítání ucpala záchodová mísa. Sehnali instalatéra, který si za opravu a výměnu části potrubí naúčtoval 38 CUC. Život tak sám utřídil priority výdajů. Žena si sedla do křesla v hale a znovu se sama sebe zeptala, co si teď, za dva zbylé CUC, koupí.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s