Voda na domino

Po třídě Prado chodí stařenka s cedulí zavěšenou na krku. Je ručně psaná modrým inkoustem a nabízí „dvoupokojový byt v El Cerro“ výměnou za něco podobného ve čtvrti Playa. Od sedmi od rána sem proudí lidé s nabídkami výměny jednoho bydlení za druhé, protože jsou v zemi, kde je dodnes zakázáno bydlení prodávat a kupovat. Jsou tu k vidění i prostředníci, známí jako „směnaři“, kteří se množí tam, kde se nemohou množit realitní kanceláře a kde jsou satanizovány veřejné a legální inzeráty trhu s byty.

Jedna z nejtěžších otázek, kterou mi kladou mí studenti španělštiny, zatímco jim ukazuji své zestárlé a osobité rodné město, je: „Kdo bydlí v tomto domě, nebo čtvrti?“. Snažím se jim vysvětlit, že paní, co uklízí podlahy, může klidně bydlet ve vile v Miramaru, stejně jako nějaký chirurg v kamrlíku bez tekoucí vody. Paní z toho velkého domu bude pravděpodobně padat střecha na hlavu a na zahradě bude chaos plný plevele a rzi, protože jí plat nebude stačit na udržování tolika čtverečních metrů. Doktor bude zase možná mít nastřádaný kapitál díky nelegálnímu obchodu s prsními implantáty, ale nebude si moci legálně pořídit bydlení podle svých možností. Takže se skromná uklízečka a doktor domluví, obejdou zákon a rozhodnou se si své domovy vyměnit. Aby toho dosáhli, podplatí tři nebo čtyři úředníky z Úřadu pro bydlení. Za rok si on bude užívat trávníku posetého buganvíliemi a ona tisíců konvertibilních pesos, které dostala za „uskrovnění se“.

Tisíce Kubánců plánovalo udělat něco podobného. Proto když si přečetli bod 278 z Programové linie VI. kongresu komunistické strany Kuby, vydechli ulehčením. Píše se tam, že budou zavedeny „flexibilní postupy pro směnu, koupi, prodej a úpravy bydlení“. Mnoho lidí to interpretovalo tak, že se vztyčí vlajka trhu s realitami a bude povoleno prodat, nebo si pořídit bydlení. Přiznávám, že mám pochyby. Nevěřím, že jsou naši představitelé připraveni akceptovat tu okamžitou redistribuci, kterou by zažilo toto město a celá země, kdyby schválili, že se lidé mohou rozhodnout, co udělají se svým majetkem. Pár měsíců poté, co by bylo podobné opatření přijato, by vypučely sociální rozdíly, skryté dnes za oprýskanou vilou a kamrlíkem, plným elektrospotřebičů. Zviditelnily by se rostoucí nerovnosti, které se oficiální pokrytectví snažilo tajit.

Poznámka: V jazyce kubánských hráčů domina znamená slovo „zalít“ zamíchání kostek, aby se mohlo pokračovat ve hře.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s