Tania je celá Tania

Obrázek převzatý z http://www.atlantico.net/ - Foto: nuria curras

Obrázek převzatý z http://www.atlantico.net/ - Foto: nuria curras

Dobře si pamatuji ten den na Bienále v Havaně, kdy Tania Bruguera nainstalovala pár mikrofonů, aby si kdokoli mohl na pódiu vychutnat svoji minutu svobody. Krátce nato se tato provokativní a univerzální umělkyně odebrala do Kolumbie a v rámci své performance rozdala mezi publikum kokain. Na Kubě nám věnovala intenzivní dávku názorů bez roubíku, v Bogotě veřejnost konfrontovala s přítomností drogy, která je začátkem a koncem mnoha problémů této země. Kolumbijské autority tím byly pohoršeny, ale nakonec přijaly fakt, že umění zkrátka překračuje hranice. Přesto máme někteří z nás, kteří se zúčastnili „Šeptání Tatlin“, stále ještě zakázáno chodit do kina, divadla, nebo na jakýkoli koncert.

Před týdnem jsem se dozvěděla, že Tania – naše Tania – se rozhodla založit stranu přistěhovalců, se sídlem v New Yorku a v Berlíně. Nová strana má sloužit k ochraně těch, kteří se jako děti dostali do Spojených států a dnes jsou ohroženi deportací. Hodlá se ale soustředit i na Jugoslávce bez papírů v Madridu, Nigerijce, schovávající se před policií v Paříži, nebo Tamilce, co falšují pasy, aby mohli zůstat v Curychu. Její nové umělecko-politické dílo je založeno na těch, které osobní sny, ekonomické nesnáze, války, spojení rodiny, nebo nerovné podmínky v různých částech světa dohnaly až k ilegálnímu usazení se v cizí zemi.

Přiznávám, že jsem měla chuť se stát členem té strany imigrantů, protože jedenáct milionů Kubánců je segregováno ve své vlastní zemi. Jsou tu kusy území, na které nemáme přístup, výletní lodě, brázdící naše vody, na kterých jsou zakázané naše pasy, půda, kterou pronajímají na 99 let jen těm, co můžou dokázat, že se tady nenarodili a smíšeným firmám lidí, kteří mluví se španělským „zeta“ a říkají „Madame“ a Monsieur“. K tomu máme ještě silná omezení na výjezd za hranice, omezení, která připomínají letištní checkpointy, kde zadržují přistěhovalce. Někdy má člověk pocit, že naše národnost je jenom něco jako prošlé vízum, povolení k pobytu s vypršelou lhůtou, povolení, které nám mohou kdykoli odebrat.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s