Hotýlek

Hostinské ubytování vyrostlo na pozemku, na kterém se kdysi vyráběly prefabrikované panely na stavbu města pro Nového člověka. Protože se nikdy nepodařilo takovou chimérickou bytost vytvořit a navíc nezbyly peníze na stavbu nových bytů, zůstal pozemek po desetiletí prázdný. Po zrodu takzvané Války ideí vyrostly na místě základy hotelu s více než stem pokojů. Podivuhodnou rychlostí, vzhledem k obvyklému stavebnímu tempu na Kubě, se tam začaly sjíždět jeřáby a kamiony a za méně než dva roky vztyčily zdi, vsadily hliníková okna a objekt byl slavnostně otevřen. Z materiálu, ukradeného na stavbě, si mnoho rodin v okolí natřelo fasády, vybavilo ložnice klimatizací a rekonstruovalo koupelny.

Známý jako hotýlek Tulipán, měl sloužit jako ubytovna pro nemocné z Latinské Ameriky, kteří se na náš ostrov přijeli léčit. V době největší slávy takzvané „Operace zázrak“, se široký vchod budovy plnil každý týden autobusy plnými pacientů. Později, když se snižoval počet lidí, co přijížděli ze zdravotních důvodů, zde byly vidět skupiny, které se přijely politicko-ideologicky vzdělávat, aby pak mohly ve svých zemích implementovat „socialismus 21.století“. My sousedé jsme zpoza vnějších zdí zvědavě pozorovali proměny, kterými ubytovací zařízení procházelo a hádali jsme, jaký bude jeho konečný osud. Došlo i na sázky, zda ho předají armádě, nebo jestli zde ubytují postižené posledním hurikánem.

Jenže před pár dny se objevila cedule s nabídkou „vánoční večeře“ v kdysi exkluzivní jídelně hotýlku. A před pár týdny si mohli mladíci ze čtvrti užít zápas mezi Barcelonou a Realem Madrid v měkkých sedadlech v lobby, za vstupné 2 konvertibilních peso. Teď zaměstnankyně recepce ujišťují, že není potřeba být cizinec, aby se člověk dostal do krásného patia. Je to nepochybně jasný signál, že Válka ideí byla definitivně pohřbena a že opravdovým „zázrakem“, který si dnes vzala vláda do hlavy, je vydělat nějaké ty divizy a zaplatit část z vysokých nákladů. Uvidíme, jestli se naše země nepropadne do propasti, jako se obával Raúl Castro ve svém posledním projevu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s