Návrat prázdnin

Jít pracovat 25. prosince, mít přednášky na Štědrý den, nebo se účastnit dobrovolných prací na Silvestra. Tohle všechno bylo možné na Kubě v době ideologické horlivosti a ateistických přemrštěností, falešného asketismu a podceňování svátků, které nás dovedly až k chybějícím, šedivým a tichým vánocům. Poslední týdny let 1980, 1983 nebo 1987 byly tak fádně nudné, tak bezbarevně stejné, že se mi ve vzpomínkách mísí v jedno. Strávila jsem mnoho z těchto dní usazená ve školní lavici, zatímco se ve zbytku světa lidé scházeli s rodinou, rozbalovali dárky a slavili v útulnosti svých domovů.

Vypadalo to, že se vánoce do kubánských škol už nikdy nevrátí, že budou mít studenti pauzu jen při oslavách státních svátků nebo ideologických výročí. Kousek po kousku ale začali tyhle prázdniny oživovat sami studenti, aniž by to bylo někde vyhlášeno, nebo schváleno naším zvláštním parlamentem. Na začátku chyběla v těchto dnech v každé třídě jen asi třetina žáků, postupně ale virus absence chytili i všichni ostatní. Počty chybějících v posledních týdnech roku se zvýšily natolik, že Ministerstvu školství nezbylo než vyhlásit dvoutýdenní prázdniny. Je to jedno z malých občanských vítězství, o kterých se sice nedočtete v novinách, ale které všichni vnímáme jako území, vydobyté na té falešné střídmosti, co nám chtějí vnutit z tribun.

Dneska můj syn Teo vstával pozdě a do školy půjde až příští rok. Ani jeho spolužáci nechodí od středy na gymnázium. Pohled na Tea, jak vstává v deset a plánuje, co bude všechno podnikat ve dnech volna, mi pomáhá se vyrovnat s nudnými vánocemi mého dětství. Zapomínám díky tomu na všechny ty Štědré dny, kdy jsem si ani neuvědomila, že existoval nějaký důvod k oslavám.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s