Pas, propustka

Coco Fariñas se svým pasem, bez povolení k odjezdu

Coco Fariñas se svým pasem, bez povolení k odjezdu

Má jenom třicet dva stránek a střízlivý modrý přebal. Kubánský pas připomíná spíš propustku než doklad totožnosti. Můžeme s ním uniknout izolaci, ale ani on nám nezaručí, že se nám podaří nasednout do letadla. Žijeme v jediné zemi na světě, kde musíme za vydání tohoto cestovního dokumentu platit jinou měnou, než v jaké dostáváme plat. Cena „padesát pět konvertibilních peso“ znamená pro průměrného pracujícího našetřit tři celé měsíční platy, pokud si chce tu knížečku s vodotiskem a číslovanými stránkami pořídit.

Nicméně, na začátku 21. století už není tak neobvyklé potkat Kubánce s pasem. Ještě v sedmdesátých a osmdesátých letech to byla velká zvláštnost, pochlubit se jím mohlo jenom pár vyvolených. Stali jsme se nehybným národem a těch pár lidí, co někam vyjelo, jelo buď na oficiální misi, nebo byli na cestě do definitivního exilu. Překonání mořské bariéry bylo odměnou pro věrné a velká masa „nedůvěryhodných“ nemohla ani pomyslet na to, že by nechala souostroví za sebou. To se naštěstí změnilo. Možná díky přílivu turistů, od kterých jsme pochytili zvědavost na to co je venku, nebo díky pádu socialistického bloku, který postavil vládu před fakt, že nemůže dál darovat „motivační cesty“ těm nejvěrnějším.

Nyní si mí krajané, kterým se podaří se usadit v jiné zemi, ulehčeně oddychnou s novým dokladem totožnosti, který jim vrátí pocit náležitosti k nějakému místu. Ten rozdíl udělá pár stránek, kožený obal a znak cizího státu. Namodralá knížečka, ve které se píše, že se narodili na Kubě, je mezitím schovaná v šuplíku a čeká na chvíli, kdy bude důvodem k pýše a ne ke studu.

* Využívám příležitosti k tomu, abych vám pověděla, že můj pas je od doby mé poslední žádosti o výjezdní povolení stále ještě zadržován na úřadě pro imigraci a cizince. Že by se ze mě stal pan Nikdo?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s