Výpovědi a loučení

Pracovala jako právnička v jednom podniku v Camagüey, než jí na tři krále dali místo dárků výpověď. Sklesle si odnesla domů plastový kelímek, ze kterého v práci pila vodu a květinu s malými lístky, co jí zdobila kancelář. V první chvíli nevěděla, jak má říci svému muži, že je nezaměstnaná. Nezavolala ani rodičům, aby jim sdělila, že jejich „holčička“ se stala obětí nové reorganizace práce. Vydržela a mlčela během večeře, zatímco hlasatel ve večerních zprávách optimisticky oznamoval nový způsob jak dosáhnout produktivity. Až v posteli, v šeru místnosti, vysvětlila muži, že nemusí nastavovat budíka, protože už zítra nemusí vstávat. Začal nový život bez práce.

Poté, co vedoucí centra v Camagüey snížil počet zaměstnanců, uzavřel smlouvu s kolektivní právnickou kanceláří, aby se starala o právní věci. Zatímco předtím se o všechno právní papírování starala ochotná podniková právnička za pouhých 500 pesos měsíčně (méně než 25 USD), bude teď podnik vyplácet nějakých 2000 pesos za práci externí instituce. Ta aritmetika propuštěnou právničku ničí, protože jí tak nezbývá ani útěcha, že její výpověď posloužila větší rentabilitě podniku. K dovršení všeho navíc ví, že politicky nejspolehlivější zaměstnanci, nebo ti, kteří mají nejblíže k řediteli, na svých místech zůstali. Podařilo se jim z toho vyjít úspěšně, když o svých zbytečných byrokratických místech mluvili, jako by byla v přímé souvislosti s podnikovou výrobou. Proto by teď generální tajemník Komunistické strany před očima případných inspektorů vypadal jako soustružník, i když všichni ví, že jenom vegetuje za stolem plným zastaralých a žloutnoucích dokumentů.

Nicméně to, co teď nejvíc pálí tuto propuštěnou ženu, není ani tak budoucnost jejího státního zaměstnavatele, jako jejího osobního života. Nikdy nedělala nic jiného než vyplňování zápisů, vytváření smluv a opravování deklarací. Vsadila sedmnáct let svého pracovního života na státního zaměstnavatele, který ji teď nechal na ulici. Neví nic o kadeřnictví, ani o umění manikůry, aby si mohla otevřít vlastní salón krásy. Tak tak se naučila zacházet s počítačem a nemluví žádným cizím jazykem. Nemá počáteční kapitál nutný k otevření kavárny nebo k investování do chovu prasat. Jediné, co umí dobře, je analyzovat zákony a hledat skuliny v právnických spisech. V jejím případě znamená výpověď i rozloučení se s pracovním životem, návrat ke sporáku, závislost na muži, který práci pořád ještě má. Znamená věčné ticho budíku, který předtím zvonil každé ráno v šest.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s