Země dlouhých stínů

contra_fidel

Na rohu stojí dva muži. Jeden má v uchu sluchátko, druhý se dívá na dveře budovy. Všichni sousedi dobře ví, proč tam ti dva jsou. V jednom z pater bydlí jeden disident a ti dva členové politické policie sledují kdo k němu vchází a vychází. Poblíž pak mají připravené auto, aby mohli návštěvy sledovat kamkoli půjdou. Nesnaží se schovávat. Rádi dají najevo, že tento subjekt s kritickými názory je veden v patrnosti, tak, aby se ho začali stranit všichni kamarádi, protože nechtějí spolu s ním uvíznout v sítu kontroly, v pavučině neustálého dozoru.

Není to ojedinělý případ. Tady u nás má každý nekonformní člověk vlastní stín, nebo i skupinu stínů, které ho pronásledují. Takzvaní „bezpečáci“ navíc používají sofistikované techniky kontroly, počínaje odposloucháváním telefonů a instalací mikrofonů v bytech a konče zjišťováním polohy sledované osoby pomocí jejího vlastního mobilního telefonu. Účinek těchto operací na osobní a sociální život postižené osoby jsou tak devastující, že jsme začali říkat Státní bezpečnosti jmény jako „Aparát“, „Armagedon“, nebo „Drtička“.

Ale dokonce ani tito vojáci v civilu neuniknou posměchu. Existuje spousta vtipů na neúměrné množství bezpečáků, kteří se točí kolem každého člena opozice. Často je někoho slyšet jak potichu a s opatrným pohledem přes rameno jedovatě utrousí: „je tolik rukou, které chybí v zemědělství a tady ti tu celý den stojí a hlídají lidi s jiným názorem“. Asi by byl poznat rozdíl, kdyby se místo na trestání lidí s názorem soustředili na produktivní práci a místo vrhání stínu na kritiky systému by ho vrhli na záhonky salátu nebo rajčat, na prázdné brázdy, které by mohli pomoci obdělat.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s