Devaluace pirátství

Na každém rohu raší stánky s novou nabídkou CD a DVD v barevnými deskách a plastovém obalu. Prodej hudby, televizních seriálů a filmů je jedním z druhů podnikání, které se v posledních týdnech nejrychleji rozšiřují. Všichni chtějí mít své vlastní prodejní místo a ti nejkreativnější nabízí celé kompilace filmů jednoho herce, nebo diskografie zpěvaček. Neexistují žádné překážky s copyrightem a nejčastěji jsou kopírované severoamerické a španělské seriály. Pirátství přestalo být tajemstvím šeptaným do ucha zájemcům a začalo se veřejně vystavovat v improvizovaných regálech ze dřeva a kartónu. Kdokoli může dát šach nahrávacím a produkčním společnostem, pokud ovšem nepřekročí hranici toho, co je ideologicky akceptovatelné.

Je zvláštní, že uprostřed všech těch odvážlivců, kterým nevadí porušovat copyright, se nikdo neodváží nabízet populární, ale zakázané programy, které kolují prostřednictvím alternativních informačních sítí. Tyto dokumenty, které přistupují k naší historii s jinou, než oficiálně schválenou optikou, a které jsou oblíbené v mnoha kubánských domácnostech, v katalozích chybí. Ve stáncích, vyrůstajících ve dveřích a oknech domů, chybí i filmy, dokumentující situaci v Čaučeskově Rumunsku, Stalinově Rusku a Kim Čong Ilově Severní Koreji. Skutečné hity undergroundu by ohrozily licenci novopečených živnostníků. Už se proslýchají zprávy o „výstražných návštěvách“, varujících nové podnikatele, aby je ani nenapadlo prodávat konfliktní tituly. Cenzorský pakt byl uzavřen.

Vedle otázky kontroly je tu i problém rentability těchto malých podniků. Když se začaly množit, pohybovala se cena DVD s pěti filmy kolem 50 národních pesos. Dnes, vzhledem k rozšíření počtu prodejců, téměř nepřesáhne 30 pesos. Mnoho z nich nevydrží ani prvního půlroku svého podnikání. Jiní se pokusí diverzifikovat nabídku a rozšířit prodejní místa. Nicméně, aby se udrželi nad vodou a měli nějaké zisky, sáhnou pravděpodobně po dnes zakázaných tématech. Za pár měsíců jich velká část bude mít kromě viditělné nabídky i tajnou polici s filmy pro vybrané důvěryhodné klienty, aby tak uspokojili ty, co neklidně pátrají po zakázaném ovoci.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s