Julie a objímat se smí

Kavárna na ulici 13 mezi F a G byla toho prosincového odpoledne plná tajných agentů a obdivovatelů. Ti první tam byli kvůli neposlušné bloggerce, jako tragikomický maškarný průvod, tančící kolem mého těla a domu. Ti druzí pronásledovali zářící tvář herečky Julie Stiles, její úsměv z velkého plátna v plných barvách. Došlo k velkému zmatku, když viděli, jak si dívka, která hrála Nicky Parsons, sedá ke stejnému stolu jako autorka Generace Y a srdečně spolu konverzují. Ano, slavná Newyorčanka čte můj virtuální deník a má zájem nakouknout za pohlednicový obrázek naší reality, určený pro export. Skoro nechtěla mluvit sama o sobě, i když jsem měla chuť se poptat na její profesionální život a třeba i využít situace a říct si o autogram.

Julia i já jsme z generace Američanů a Kubánců, která byla rozdělena a postavena proti sobě rétorikou, odporující našim přáním. Potomci Montesců a Kapuletů, kteří se nám snažili předat svou zášť a nenávist. I když, když se na to člověk podívá objektivně, nepovedlo se jim to a dosáhli spíše opaku. Blízcí, ale rozdělení, podobní, avšak rozeštvaní, mnoho mladých odsud i odtam už má dost této zastydlé „studené války“ a důsledků, které přináší do našich životů. Takže setkání s Julií mělo nádech usmíření, jako kdyby se uprostřed bitvy potkali dva nepřátelé, aby si porozuměli a objali se.

Nikdo v kavárně neslyšel zvuk složených zbraní, dokonce ani ti, kteří tam byli proto, aby nás sledovali, si nevšimli jak rozebíráme zdi, které nás dělí. Nakonec se usměvavá žena z filmu a ta druhá z Havany, která se měla stát „novým člověkem“, znovu objaly a řekly si „na shledanou“. Každá si šla po svém, vrátila se do svého života, před kamery, nebo ke klávesnici, do honosného domu, nebo do paneláku jugoslávského stylu. Ale od dnešního odpoledne vždycky když slyším, jak v televizi hřímají proti sousedům ze Severu, vzpomenu si na Julii, její úsměv a to malé příměří, kterého jsme toho dne dosáhly.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s