Stařečkové

Koupil si krabici silných doutníků i když nekouří, tašku na nákupy, ačkoli už jednu měl, a dva nudné exempláře deníku Granma z toho samého dne. Udělal to, aby pomohl těm stařečkům s rozechvělými těly a zarudlýma očima, kteří prodávají spoustu drobností na ulicích Havany. Lidé s nohama svázanýma artrózou, hůlkou, která doplňuje jejich sešlou anatomii a s vlasy prokvetlými vráskami. Starci a stařeny, vržení na nelegální trh, vystavují své nuzné zboží v podloubích ulic Reina, Galiano, Monte a Belascoín. Sedmdesátníci, co musí prodávat své stále se snižující příděly potravin a babičky se smutnými tvářemi, které mají co jíst jen díky bonbónům a kornoutům, které nabízí u východu ze škol.

Tisíce kubánských stařečků se na sklonku svých životů museli vrátit do práce, tentokrát ale do práce ilegální a riskantní. Ruce, třesoucí se Parkinsonem, vystavují pocukrované sladkosti na zastávkách autobusu a tváře plné vrásek nás sledují, zatímco nabízí žiletky na holení jen za pět peso. Jejich důchod je extrémně nízký a zasloužený odpočinek, který si naplánovali, se změnil v neklidné dny, plné schovávání se před policií. Systém, který pomáhali budovat, jim dnes není schopen zajistit důstojné stáří, neumí je uchránit před bídou.

Sešlý osmdesátník, který se sotva vleče, vyvolává na rohu svou nabídku houbiček na nádobí a lepidla Cola loca, které slepí úplně všechno. Procházející slečna pohledem do peněženky zjistí, že nemá peníze ani na jedno z toho, ale zítra se vrátí a něco si koupí, aby mu pomohla. I kdyby to měl být jen výtisk státního deníku, který publikuje jen tváře šťastných a spokojených důchodců.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s