Z kabelu vlákno

Blíží se, ale nepřichází. Inzerují ho, ale kde nic tu nic. Brzy může být na dohled z mysu Punta de Maisí a přesto nám připadá mlhavý a vzdálený. Kabel z optického vlákna mezi Kubou a Venezuelou je už více než dva roky lákadlem, kterým mávají před nosem obyvatelům Ostrova odpojených. Jeho tenká vlákna sloužila jako argument proti těm, kteří jsou toho názoru, že omezení přístupu na web je spíše důsledkem politické nevůle, než nedostatku vysokorychlostního připojení. S napjetím sledujeme pomalou cestu té pupeční šňůry, která spojí La Guairu se Santiagem de Cuba, loď, která ji přivezla z Francie a zprávy, kde tvrdí, že třítisíckrát zvýší rychlost přenostu dat, obrázků a hlasu. Ale něco nám říká, že vlákna tohoto kabelu už mají jméno, vlastníka a ideologii.

640 gigabytů kapacity nových kabelů bude určeno především na oficiální projekty, monitorované vládou. Když oficiální tisk vyjmenovává jejich přednosti, zdůrazňuje, že „posílí suverenitu a národní bezpečnost“, ale nepadne ani slovo o rozšíření informačních možností občanů. Podmořské spojení za 70 milionů dolarů se zdá být určeno spíše na naši kontrolu, než na propojení se světem. Věřím ale, že se nám podaří původní účel změnit. V této době, kdy bylo mnoho zařízení tzv. Bitvy ideí přestavěno na hotely, sloužící k získávání deviz a kdy přichází zprávy o tom, že nevýdělečné podniky budou uzavřeny, je velmi pravděpodobné, že mnoho digitálních impulzů z nového kabelu poputuje za těmi, kdo za ně budou moci zaplatit. S autorizací nebo bez ní pak budou hodiny internetového spojení na prodej v dražbě, ve státě, kde je okrádání státu každodenní praxí a strategií přežití.

Až budeme po mořském dni spojeni s Venezuelou, bude ještě nemorálnější zachovávat vysoké ceny v hotelech a na dalších veřejných místech za přístup k té velké světové pavučině. Také se ztratí odůvodnění k zákazu, abychom si my, Kubánci, mohli zřídit domácí připojení a bude složitější nám vysvětlit, proč nemůžeme mít po ruce Youtube, Facebook, nebo Gmail. Zvýší se počet pirátských připojení a megabyty, které budou běhat po ostrově, se bude živit černý trh s filmy a dokumenty. V zaměstnáních s přístupem na internet ho budou zaměstnanci využívat také k zápisu do loterie s vízy, na zahraničních stránkách k hledání zaměstnání a milostnému chatování. Nebudou nám moci zabránit, abychom kabel používali k úplně jiným věcem, než jaké měli v úmyslu. I když si ho koupili a věří, že tento ostrov může zůstat pevně spoután obyčejným provazem z optického vlákna.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s