Jednomyslně

Odkašlal si, než začal vysvětlovat, proč se všichni sešli ve skromném divadle, které se už téměř nepoužívá. V ruce držel jako předlohu modrý leták s návrhy pro VI. kongres Komunistické strany a za sebou měl předsednický stůl, kde seděli místní a okresní funkcionáři. Předtím, než dal někomu slovo, připomněl, že je třeba se držet obsahu řečených stránek a diskutovat jen o ekonomických otázkách. Důrazně hláskoval poslední slovo, aby nikoho nenapadlo požadovat třeba právo na „shromažďování“ nebo „volný výjezd a návrat do země“. E-KO-NO-MI-CKÉ, slabikoval znovu s dokořán otevřenýma očima a významně zvednutým obočím, zatímco propichoval pohledem nejkonfliktnější zaměstnance.

Po takovém úvodu se schůze změnila v nudnou formalitu, v další úkol, připojený k pracovnímu dni. Desítky rukou se mechanicky zvedaly při otázce, zda souhlasí s každým bodem jednání. Nepříjemné ticho po otázce „Kdo je proti?“ a únava při „Kdo se zdržuje hlasování?“. Pouze jeden mladík kritizoval platný zákaz prodeje aut a bytů, hned si ale vzal slovo nějaký straník a přečetl dlouhý chvalozpěv na Nejvyššího vůdce. Vždycky když někdo poukázal na problém, druhý hned vystoupil, aby vyjmenoval výdobytků procesu. Obhájci byli rozmístěni v různých částech hlediště a reagovali jako podle předem nacvičeného scénáře nebo choreografie. Pocit, že se člověk ocitl na předem připravené schůzi soutěžil v intenzitě s chutí odejít co nejdříve domů.

Druhý den se na pracovišti vrátilo všechno ke staré rutině. Mechanik, který seděl blízko předsednického stolku, už si z představených návrhů nepamatoval ani jeden. Slečna z obchodu shrnula kamarádkám včerejší schůzi do „Ále, jako vždycky“ a řidič vedoucího na otázku kolegy jen skepticky pokrčil rameny. Mnoho z účastníků ten den zažilo předzvěst toho, co se bude odehrávat v Konferenčním centru příští duben, malou ochutnávku kongresu Komunistické strany Kuby. Za několik měsíců se na to budou dívat v televizi, ale včera to byli oni, kteří zvedali ruku a jednomyslně hlasovali pod přísným pohledem ředitele.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s