Překonat ideologické překážky

Video ke shlédnutí zde

Patříte k těm, kteří si lži vymýšlí, nebo k těm, kteří jim věří? Ráda bych tuto otázku položila přednášejícímu, který rozvíjí komplikovanou teorii konspirace v tomto videu. Jestli jde o někoho, kdo jen předává vzkaz dál, je odpověď jednoduchá: nepravdy pochází seshora a on je jen posel. Ale bojím se, že část toho, co těm zachmuřeným lampasákům s celými konstelacemi hvězd na uniformách vykládá, je z jeho vlastní hlavy. Celá ta předlouhá řeč, prošpikovaná slovy jako „nepřítel“, „zásahová jednotka“ a „ti zlí“ mi osvětlila, že se o velmi moderních technologiích dá hovořit velmi zastaralou řečí. Vypadá, že moc nerozumí vztahům a poutům, ze kterých jsou utkány stránky jako Facebook nebo Twitter, protože na ně vztahuje svoji představu něčeho uměle vyrobeného. Nebere na vědomí, že se tam jednotlivci sdružují sami a že, ó jaká hrůza, u toho překonávají všechny ideologické hranice. I když bude možná skvělý v informatice, ve společenských vědách tenhle mladík propadá.

Na těchto fiktivních základech založí strategii, která alternativní blogosféru poškodí jen těžko. Dokud budou věřit, že původní impuls nevychází z nás, ale že s námi někdo manipuluje jako s loutkami, budou vyvíjet taktiky, které způsobí hodně povyku, ale nepřinesou žádné výsledky. Přiznat si, že už nového člověka – jejich nového člověka – unavuje být vojákem, opakovat hesla, tleskat na politických shromážděních a teď dokonce chce mít vlastní prostor k vyjadřování, by bylo jako přiznat porážku. Všechny zdi a omezení, která nám vystavěli na reálné Kubě, jsme přeskočili v tom nekonečném prostoru, který jim nedává spát. Když už nás nemůžou kontrolovat, nechme jim aspoň tu útěchu, aby se nás snažili zdiskreditovat.

* Děkuji čtenářce mého blogu, která mi poslala link na toto video. Jeho distribuce je hmatatelným důkazem, že naši vládci už ztratili informační monopol a to dokonce i na své tajné materiály. Ať žije Cubaleaks!

Reklamy