Veletrh informatiky 2011 na ostrově nepřipojených

Pabexpo, veletržní centrum v nejluxusnější části města, v těchto dnech vystavuje novinky v informatice, vytvořené u nás i v zahraničí. Sjedou se tam hosté ze všech stran, včetně četné skupiny cizinců, kterým jde myslím spíše o výlet do našeho technologického paleolitu, než o uzavírání obchodů s místními firmami. Skupina Kaspersky například vystavuje jednu z verzí svého známého antivirového programu, vytvořeného ve spolupráci s domácí firmou Segurmática. Všechno je skoro stejné, jako kdyby se jednalo o podobnou výstavu kdekoli na světě, kromě jednoho malého detailu: jsme na ostrově nepřipojených.

V roce 2011 si obyvatelé „souostroví Kuba“ nemohou koupit lístek na autobus, vlak, či letadlo po internetu, nevíme, jaké to je, spravovat bankovní účet online a koupi výrobku z obrazovky počítače jsme viděli jen v zahraničních filmech. Až dodnes nemohou mí krajané vyřizovat byrokratické pochůzky e-mailem, ani když se jedná o jednoduchou žádost o zapsání do matriky. A to ani nemluvím o možnosti rezervovat si dovolenou na lákavých stránkách hotelového řetězce Islazul. Mezi stovkami mých kamarádů není nikdo, kdo by si zvládl, odsud, nabít mobil na jednom z portálů, které nabízí kredit bez nutnosti vystát dlouhou frontu v obchodech ETECSA. Jsme národ, který nemá příležitost platit faktury po netu, a který žije z pirátských softwarů, protože nemá možnost si je pořídit s licencí.

Právě v takovém prostředí, charakteristickém spíš pro první polovinu dvacátého století, než pro jedenadvacáté, žijeme. Proto je Veletrh informatiky podobný oknu do budoucnosti, výkladní skříni, ve které se jiným ukazuje něco, co jsme my nemohli ani ochutnat. Hosté se pak vrátí domů opěvujíc úroveň kubánských technologů a se sladkou vzpomínkou na skvělé mojito, které dostali na rozlučkové party. My zatím budeme dál přežívat ve stínu bez připojení, se zapnutými autistickými počítači, které se neumí spojit s ostatními. Sníme ale, že jednoho dne vyplníme formulář na internetu a objeví se věta: „Děkujeme za Váš nákup, rezervace vaší letenky na Guantánamo proběhla úspěšně. Štastnou cestu!“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s