Od citronové šťávy k šifrovanému kódu

Obrázek převzat z: http://annalesgeoehistoria.wordpress.com/
V poslední kapitole orwellovské ságy, kterou dávají v televizi, jsme viděli mladíka, který s hrůzou ve tváři popisoval, jak mu nějaký turista věnoval programy na šifrování dat. Pravděpodobně se mnoho z nich dá zdarma stáhnout na stovkách webových stránek a používají je lidé a firmy po celém světě, aby ochránili svá data před zvědavci. Jenže na tomhle ostrově, kde je každé gesto soukromí interpretováno jako důkaz konspirace, se snaha o ochranu zpráv, nebo informací na našem počítači stává něčím neslušným a ilegálním.

Ze stejného důvody mělo mnoho ubytoven na školách v přírodě sprchy bez závěsů, protože zakrývat se bylo v rozporu s duchem kolektivu. Diskrétnost se stala výrazem rebelství a psaní si deníku, kde člověk vyprávěl osobní příhody, začalo být považováno za buržoazní přístup, který končil tím, že vedoucí vaše texty přečetl nahlas před celou třídou. I dnes jen málo mých krajanů klepe na dveře předtím, než vstoupí a sport špehování životů druhých není jen doménou Výborů na obranu revoluce (CDR), ale všech sousedů. Narušování intimního prostoru občanů se děje tak často, že nikoho ani neudivuje, že televize vysílá nahrávky telefonních hovorů klientů ETECSY, nebo fotografie zevnitř z bytu nějakého kritika.

Teď jsou novým „strašidlem“ šifrovací softwary. Armáda, která strávila celou svou existenci vymýšlením kódů, které by zabezpečily její informace, musí být dost rozmrzelá, když jsou dnes podobné technologie dostupné všem. Nová kampaň proti diskrétnosti, kterou rozjela oficiální média, je ale v rozporu s některými částmi oficiální epopeje. Pokud si dobře pamatuji, říkali mi od dětství, že Fidel Castro napsal ve vězení fragmenty slavné obhajoby, zvané „La Historia me absolverá“. Nevidím žádný rozdíl mezi vysmíváním se věznici Isla de Pinos pomocí neviditelného písma, které se objeví až nad ohněm a mezi užíváním programu TrueCrypt k odrazení čmuchalů. V každém případě se všichni naučí, že plot represí nedovolí, aby jejich hlasy někam nezamaskované dolétly, pokud nejsou zakryptované 🙂 Je přesvedčený, že autoritářský stát se bez rozpaků prohrábne jeho životem, aby z něj dostal ty poslední zbytky intimity a tajmnství, jaké mi ještě zbývají.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s