Čtyři roky, devět měsíců a jeden život

Právě když jsi zapomněla, jak učit dítě chodit, tě napadlo porodit blog. Webovou stránku, které můžeš pomáhat vyslovovat první slova, varovat ji před nebezpečím a ukázat jí svět, kterému ani ty sama pořádně nerozumíš. Myslela sis, že už nebudeš mít další děti kvůli problémům s bydlením, nedostatku peněz a občanské (a tiché) neposlušnosti tvé prázdné dělohy, ale napadlo tě pohrát si s alchymií kilobitů. Porod byl dlouhý a těžký, netrval několik hodin, ale čtyři roky. Spustilo se při něm nezastavitelné krvácení, které tě zbavuje času a energie a objevili se údajní doktoři, kteří se ptají: „Proč sis s něčím takovým začínala?“ Po dobrodružném těhotenství se dítě narodilo císařem, zašili ti pár bolestivých stehů okolo života a i když ještě můžeš nosit bikiny, nenechají tě už chodit do kina, účastnit se konferencí, cestovat do zahraničí, nebo vyjet z města bez neustálého sledování stíny, které se také zjevily při porodu.

Jsi matkou zvláštní a originální bytosti ve společnosti, kde odlišnost nemají rádi. Chceš vysvětlit rodině a kamarádům, že bys praskla, kdybys nepřivedla na svět tu autonomní osobu, kterou je dnes tvůj virtuální deník. Přesto ti ale někteří nechtějí věřit. Přiřknout tvé děloze skutečné autorství tohoto plodu by bylo jako přiznat, že oni sami už prodělali tisíc a jeden potratů ze strachu, že budou veřejně popotahovaní. Nezbývá ti, než dítě obléci, dívat se na něj, jak roste, zvyknout si na jeho tvář plnou úsměvů a jizev, poslouchat svůj instinkt a uvědomit si, že toto je ratolest, kterou jsi stvořila a kterou jsi vždycky chtěla mít.

Jednoho dne ho sleduješ jak vyráží do světa s obavami, zda tam venku přežije cynismus, urážky a vysmívání. Ale místo toho, aby se vrátilo smutné zpátky, přijde doprovázené podobnými, desítkami stigmatizovaných a démonizovaných blogů, opečovávaných těmi, kteří stejně jako ty nemohli přestat tlačit. Takže dnes tvůj syn-blog krájí narozeninový dort a mrká na tebe. Věnovala jsi mu dech, let po kyberprostoru a jízdu na internetu. Ale ani jako stvořitelka nemáš kontrolu nad jeho životem. Patří už do alternativní kubánské blogosféry a není důvod, proč by měl nést na bedrech ty bolestivé kontrakce, které jsi cítila 9. dubna roku 2007.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s