Úsměvy a kongres

Karikatura Celie Cruz od Aristida

Karikatura Celie Cruz od Aristida

Smích je účinným lékem na každodenní těžkosti. Proto když na tomto ostrově roztáhneme rty k úsměvu, děláme to častěji jako osobní autoterapii než jako výraz štěstí. Turisté nás pak fotí a všude vykládají, že jsme veselý národ, který ani v těžkých chvílích neztrácí humor. Ach, turisté a jejich vysvětlení! Jezdí po světě s momentkou smíchu, který na našich tvářích přeběhl před výrazem úzkosti, nebo s obrázkem spokojenosti, který nás zaplavil, když jsme po roce běhání dostali brýle pro dítě.

Hurónský smích je dalším preventivním přípravkem k překonání zklamání, která přicházejí. Možná proto slyším pokaždé, když se někoho zeptám na možnosti zavedení reforem na šestém kongresu Komunistické strany Kuby, jako odpověď úsměšek a ironické chichichi. Pak dotyčný pokrčí rameny a vypustí nějakou větu jako: „nesmíme si dělat naděje… v nejlepším případě zlegalizují obchodování s auty a bydlením.“ Zakončí svá slova dalším záhadným veselým úšklebkem, ještě více matoucím. Těžko říct, jestli si dnes většina mých krajanů přeje, aby se na stranickém shromáždění odsouhlasily nějaké změny, nebo aby došlo ke kolapsu, který by dokázal nereformovatelnost systému.

I když očekávání v posledních měsících podstatně vybledla, něco z nich stále zůstalo, především mezi nejchudšími a těmi, kteří se nejhouževnatěji drží oficiální ideologie. Představa Raúla Castra jako pragmatika ustoupila obrazu pochybujícího vládce, uvězněného okolnostmi, které jsou silnější než on. Kongres, který měl být reformním, má velké zpoždění a mezitím se ztratilo hodně z nadějí, která kdysi vyvolával. Za záhadným úsměvem řidičů pronajatých aut, prodavačů pizzy, studentů a dokonce i členů strany se skrývá troufalost těch, kdo vědí, jak málo se věci změní. Tichý smích používají jako preventivní očkování proti frustraci v budoucnu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s