Podle svého

Teď je konec blízko a já stojím před poslední oponou…

Říci sbohem se dá udělat položením vzkazu na stůl, nebo telefonem, přes který se definitivně rozloučíme. Jsou ale lidé, kteří předtím, než emigrují, na konci milostného vztahu, nebo dokonce samotného života, chtějí připravit každičký detail, vytýčit hranice, ve kterých je budou muset pozůstalí i nadále následovat. Někteří prásknou dveřmi, jiní před svým odchodem upozorňují na úctu, kterou si podle svého mínění zaslouží. Jsou i tací, kteří rovnoměrně rozdělí své jmění a pak i lidé s takovou mocí, že změní ústavu nějaké země, aby nikdo nemohl zničit jejich dílo, až už tu nebudou. 

Přípravy na VI kongres Komunistické strany Kuby a jeho zasedání ve Sjezdovém paláci byly jedním velkým veřejným requiem pro Fidela Castra. Scénář loučení a detailně naplánovaný ceremoniál byl vytvořen Fidelem a zrealizován bez ohledu na prostředky jeho mladším bratrem. Už během přehnaných organizačních příprav vojenského pochodu, uskutečněného 16. dubna byl cítit záměr vzdát hold „ať to stojí, co to stojí“ někomu, kdo se nemohl ukázat na tribuně. Byla jasné, že až budou oznamovat jména těch, kteří v příštích letech budou zastávat nejvyšší funkce v Komunistické straně, neobjeví se už mezi nimi jméno muže, který o osudu této země rozhodoval po více než padesát let. Přesto se usadil k hlavnímu stolu celé akce, aby svou přítomností zlegitimizoval přechod velení na Raúla Castra. Jeho přítomnost byla jako kdyby člověk asistoval živý při předčítání vlastní závěti.

Pak přišly ovace vestoje, slzy té či oné delegátky stranického shromáždění a věty o nekonečném závazku ke starému muži s téměř bílým vousem. Přes televizní obrazovku nás mnoho cítilo křupání suchých květů a zvuky lopaty, nabírající hlínu. Uvidíme, jestli generální tajemník zvládne udržet tíhu, která mu byla svěřena, nebo jestli pod dohlížívým zrakem svého Velkého bratra nebude jen přitakávat a bát se jít do konfliktu kvůli nutným reformám. Čas ukáže, jak opravdové je toto loučení Fidela Castra s politickým životem a jestli jeho nástupce bude pokračovat v podvádění, nebo se postaví proti svému bratrovi.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s