Španělé ve světě

Kapitol, rum, salsa na nárožích a auta, která zvenku vypadají jako sběratelské skvosty, i když se pod kapotou rozpadají. To všechno a ještě více bylo pořadu Španělé ve světě, natáčeného tady v Havaně. Padesát minut příběhů asturijských, galicijských a andaluských přistěhovalců, kteří si své sny přinesli z druhé strany Atlantiku. Všechno je krásné a modré, postříkané mořskou solí. Ale něco tady nehraje.

Když se na seriál dívám, připadá mi, že vypráví o nějaké jiné zemi, vzdálené a v sépiovém zabarvení. Anekdoty ze života sedmi protagonistů se odehrávají ve velmi odlišném světě, než jak znám místní realitu já. A i když si pro uklidnění opakuji, že se seriál týká Španělů, rozesetých po celém světě a ne Kubánců, ztracených ve vlastním zeměpise, nemohu si pomoci a při závěrečných titulcích se cítím podvedená.

Scénáristé se šikovně vyhnuli detailu, že protagonisté požívají výsad nedostupných pro Kubánce. Zapomínají říci, že strávit noc v Bodeguita del Medio a kabaretu Tropicana, pronajmout si kancelář v budově Bacardí, spravovat firmy s kosmetikou nebo doutníky, večeřet langusty a zapíjet je vínem, jsou privilegia, dostupná téměř výlučně jen kapsám cizinců. A to ani nemluvím o nádherné výjiždce na jachtě v jedné z posledních scén, která je 11 milionům obyvatel této země zapovězená zákonem. Tomuto modernímu a zábavnému programu tak chybí vysvětlení o nerovnosti, vyprávění o propasti, která dělí Španěle, kteří sem přijeli ze světa a Kubánce, kteří jsme se tu narodili.
Video Españoles en el mundo – La Habana

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s