Rychlá láska pod chvilkovou střechou

Socha na náměstí Carmen v Camaguey

Socha na náměstí Carmen v Camaguey

„Do vlahého útočiště 214…“ začínala jedna píseň Silvia Rodrígueze, která pro mě, v mé náctileté prostotě, byla hádankou. Až mi tu větu jeden zkušenější kamarád bez uzardění vysvětlil. Byla to adresa známého havanského motelu, kde páry nalézaly místo pro rychlou lásku, v zemi už tehdy trpící nedostatkem bydlení. Před podobnými místy člověk vídal ženy, jak si zakrývají obličej šátky a brýlemi, zatímco muži platili na recepci a vyzvedávali klíček od pokoje. Naléhavé bušení do dveří pak oznamovalo, že čas vypršel a na pokoj čekají další.

Havanské nocležny byly svědky mnoha nevěr, nenadálých vzplanutí a také nespočetných vášní, ze kterých vznikla formální manželství a spousta dětí. Tato místa zažila dobu rozkvětu, dobu zatracení i okázalý pád. Z hnízdeček vášně se přeměnily ve stísněná obydlí těch, kterým se jejich původní dům zřítil. Když se to podá takto, zní to spravedlivě. Nahradit zábavné nutným, vzplanutí těla naléhavou potřebností rodiny. Jeden za druhým byly motely ve městě zavírány pro veřejnost a v jejich malých pokojích se zabydleli lidé, kterým odnesl dům vítr hurikánu, nebo plameny ohně. Neformální láska se tak začala odehrávat v křoví, v tmavých koutech, nebo potichu ve stejné místnosti, kde spala babička. Kdo měl tvrdou měnu, mohl si dovolit zaplatit soukromé domy, které nabízely pokoj na pár hodin za 5 konvertibilních peso.

Dnes, když člověk prochází parkem Bratrství pozdě v noci, často slýchá sténání ve stínu, nebo tlumený zvuk, jak se o sebe tře oblečení. Většinou jsou to lidé mého věku, nebo mladší, kteří nikdy neměli vlastní střechu nad hlavou, pod kterou by mohly laskat svou drahou polovičku, nebo postel, na kterou by se mohli v objetí natáhnout. Lidé, kteří nikdy nepoznali, jaké je to žít ve městě, kde existují motely s neonovými nápisy a maličkými pokoji, ve kterých se můžete aspoň na hodinu milovat. Nikdo z nich nerozumí té už prošlé písničce a jména jako Hotel Venuše, 11 a 24, Venkov, nebo Ayestaránské chatky v nich nevzbuzují žádné příjemné vzpomínky.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s