Ve znamení raka

Několik dní se milióny lidí snažily vypátrat, co se děje v nemocničním pokoji Huga Chaveze. Víc než o odolnost člověka tam totiž jde o směřování tohoto ostrova a celého regionálního politického projektu, který zahrnuje několik zemí. Proto to téma svojí závažností přesahuje zhoubný nádor, politováníhodnou a smutnou chorobu pro jednotlivce, který je ale v tomto případě zdrojem politického zemětřesení. Provedená operace znamená nejen řez do masa hosta paláce v Miraflores, ale především otevřenou ránu, kterou prosvítají slabiny jeho díla. Ve Venezuele už rozmístili figurky polických šachů a začali analyzovat i varianty případného nástupnictví. Horečně se přemýšlí i na havanském Náměstí Revoluce.

Pro kubánskou vládu se existence Huga Chaveze stala podmínkou pro provádění ekonomických reforem v rytmu a rychlostí, která jí umožňuje neztratit nad situací kontrolu. Sto tisíc barelů ropy, přicházejících denně z jihoamerické země udržuje v chodu proces „vylepšování“ systému Raúla Castra a umožňuje mu získat čas tváří v tvář nespokojenému obyvatelstvu a mezinárodnímu tlaku. Proto péče o Chaveze znamená zachování prezidentského křesla. Jeho ztráta pak znamená pád. V poslední době pocítili naši vládci znovu hloubku propasti, do které jsme se propadli po rozpadu Sovětského svazu. Tuší, že ztrátu dalšího mocného spojence by už neustáli. Vitalita caudilla je základem jeho budoucnosti, projev slabosti vede k rychlému poklesu podpory.

Jsme také svědkem autentické lekce o křehkosti režimu založeného na jednotlivci, která snad donutí zastánce vertikální hierarchie chavistických struktur přehodnotit svůj názor. Bez zapáleného řečníka na mezinárodních shromážděních, bez vůdce, který týden co týden chrlil urážky, vypadá celý region rázem více zahloubaný do sebe, sebesoustředný. Je to jakoby ve velkém sboru náhle umlkl baryton, který do té doby přehlušil hlasy všech ostatních. Nedá se nicméně vyloučit, že se vrátí proslovy pod širým nebem, dlouhé žvanění, demonstrující plné uzdravení, hodiny před kamerami pořadu „Haló, prezidente“, aby bylo vidět, jak dobře prospívá. Hugo Chavez bude chtít znovu hrát roli neporazitelného, uvnitř se už ale odehrálo něco nevratného. Něco, co nepředvídala ani opozice, ani kubánští poradci, kteří ho obklopují, ani apoštolové, šířící jeho myšlenky. To něco je spojené s křehkostí lidské existence. Malá součást jeho anatomie se odmítla účastnit dalších pompézních kampaní.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s