Prodat a jít

Na tomto ostrově žije každá nová zpráva několik životů. Nejdříve se začíná tušit, ale nikde ji nezveřejní. Poté je lakonicky oznámena v některém ze státních médií, aby pak znovu a znovu přiživovala lidovou fantazii. Stejné to bylo i s nedávnou informací o uvolnění nákupu a prodeje domů. Už měsíce, možná i roky, koluje mezi lidmi neověřená zpráva, že je na spadnutí schválení nového zákona o bydlení, který konečně skoncuje s absurdní situací na trhu realit. Ale teprve když tento bod Kongres Komunistické strany Kuby zařadil do směrnice č. 297, mohli jsme o něm začít mluvit s trochou jistoty. I když si dalo načas, vyvolalo to opatření velkou úlevu. Zároveň ale také vzbudilo naši nedůvěru.

Je překvapující, že většina lidí, se kterými na to téma prohodím pár slov, se ptá na to samé: „Půjde ale prodat dům před tím, než člověk emigruje?“ Jakoby ten obchod s nemovitostí byl jen stupínkem ke splnění velmi rozšířeného snu emigrovat ze země. Doteď to funguje tak, že člověk, který definitivně odjede, je zbaven všeho majetku. Jenom pokud u něj nejméně deset let žil nějaký příbuzný, může v domě zůstat. Musí ale Národnímu institutu městského rozvoje znovu zaplatit celou jeho hodnotu. Násilná vystěhování obyvatel, kteří tuto povinnost nesplnili jsou v našem městě běžným jevem. Teď se všichni snaží uhádnout, jestli bude mít majitel nemovitosti právo ji prodat a utržené peníze použít na nový začátek v jiných zeměpisných šířkách. Jak dlouhá bude muset být doba mezi prodejem a vycestováním ze země?

Už nás tolikrát napálili, že se lidé radši schovávají v krunýři skepse a jsou přesvědčeni, že nová opatření budou spojena se spoustou omezení. Sama sebe překvapuji svým optimismem v moři nedůvěry. Říkám těm pochybovačným, že vláda bude muset povolit, nebo zůstane pozadu za realitou, oni si ale přesto radši nedělají žádné naděje. I přes nedůvěru mnozí hýčkají představu, že vymění zdi svého obydlí za letenku a vízum, které je dostane ven z Kuby. Prodat a jít, směnit střechu nad hlavou tady za podnájem tam, použít svůj skromný majetek k útěku. Předtím, než vlajka trhu s nemovitostmi zase klesne dolů, než udělají krok zpět.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s