Pět let

„S čokoládou je konec!“ halekali už od dveří dva kamarádi v noci 31. července 2006. Naráželi tím improvizovaným pokřikem na poslední plán Fidela Castra distribuovat všem Kubáncům na přídělovém trhu čokoládu. Když zazvonili, chyběly do prvního srpnového dne už jen dvě hodiny a Carlos Valenciaga už v televizi přečetl nečekané prohlášení, oznamující nemoc Nejvyššího vůdce. Světla na budově Státní rady zvláštně svítila a nad městem se rozprostřelo divné ticho. U nás doma tu noc nikdo nezamhouřil oka.

U druhé skleničky rumu začali mí kamarádi vypočítávat, kolikrát už si ten den a tu zprávu představovali. On, zpěvák, ona produkční v televizi. Oba se narodili a vyrostli za vlády jediného prezidenta, který určoval i ty nejmenší detaily jejich životů. Poslouchala jsem je a překvapovala mne úleva, která z nich vyzařovala a vodopád plánů do budoucnosti. Možná se po té zprávě cítili svobodnější. Čas jim ukázal, že zatímco my klábosili o budoucnosti, jiní se starali o to, aby balíček s nástupnictvím zůstal pevně svázaný.

Pět let poté je celá naše země pevně v rukou pokrevního následovníka. Raúl Castro zdědil stát, jeho bohatství, problémy a obyvatele. Vše, co v poslední pětiletce udělal, bylo vedeno úsilím nepřijít o rodinný majetek, který mu bratr přenechal. Z pomalosti, vlažnosti a povrchnosti jeho reforem je cítit blahosklonnost dědice, kterému bylo svěřeno velké jmění. A mí přátelé?, zeptáte se možná. Ustrašeně se stáhli když pochopili, že pod vládou mladšího bratra bude represe pokračovat a že na trestání odlišných názorů se také nic nemění. Od té doby nezaťukali na naše dveře a nevkročili na místo, kam v roce 2006 přicházeli s halasem a vírou, že zítřek už začal.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s