Transformace

Dívala jsem se před nedávnem s jednou španělskou kamarádkou na dokument Elíase Andrése a Victorie Prego o přechodu k demokracii v této evropské zemi. Byl to třídílný dokument napěchovaný detaily a pokrývající období mezi lety 1973 a 1977, období agónie jednoho caudilla a zrození pluralistické společnosti. Prostřednictvím obrazů a hlasů důležitých politických aktérů tohoto procesu byl analyzován Zákon o politické reformě, smrt generála Franca, korunovace Juana Carlose I. a legalizace komunistické strany. Má kamarádka, které je už přes padesát, se během několika hodin, co dokument trval, ani jedinkrát nezvedla ze židle. Na závěr pronesla větu, která mi dodává síly: „Zažila jsem to, byla jsem na mnoha z těch míst. Ale když jsem to prožívala, netušila jsem, že to už je ta transformace“.

Myslím, že to samé se děje i nám Kubáncům. Zažíváme změnu, něco na tomto ostrově je na pokraji nevratného zániku, my to ale nevidíme, utopeni v problémech každodenního života. Později přijdou dokumentaristé a budou se ve třiceti minutách snažit vypovědět to, co nám zabralo celá desetiletí. Analytici vytvoří časové osy a umístí na ně události, které se dějí kolem nás, a ze kterých bude jednou historie. Kubanologové budou zase říkat, že byly známky nadcházejícího pádu patrné už nějakou dobu a vyberou jedno datum v kalendáři, kterým označí konec. Filmaři budou radostně rekonstruovat „den nula“ a dokonce i ti nejmenší budou všechny ujišťovat, že si i oni tu dobu pamatují.

Ale hlavní změna nebude spočívat v klidné smrti jednoho starce, na kterém Kubáncům záleží míň a míň, ani v legalizaci nějaké politické síly, aby mohla soutěžit s omšelou Komunistickou stranou Kuby. Zásadní změna začala už před dlouhou dobou uvnitř našich myslí. Je to pomalá, nesmělá a ustrašená  metamorfóza, ale je to nějaký vývoj. Nevratný proces, kdy za sebou necháváme věci, které nám kdysi připadaly věčné. Jednou budeme sedět před televizí a dívat se na dokument o naší době, vnuci se nás budou vyptávat a všude se budou objevovat reflexe „a posteriori“. Mnoho lidí teprve tehdy objeví důležité informace, které dnes státní tisk zamlčuje. Jiní ale pyšně prohlásí: „Byli jsem tam, prožili jsme to a v žaludku už jsme cítili neklid transformace“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s