Zločiny zelených límečků

Pracuje v jedné z těch nových společností, sídlících v honosných vilách Miramaru a dovážejících zboží ze zahraničí. K získání takové práce stačilo využít vlivu tatínka podplukovníka, sklidit ovoce rodokmenu. Patří k nové generaci podnikatelů bez ideologie, i když v zájmu udržení místa musí čas od času provolávat nějaká hesla a předstírat loajalitu vůdci. Tento mazaný „nový člověk“ vyhledává nejlevnější nabídky (nejhorší kvality) na mezinárodním trhu a vydává je za to, co mu nadřízení poručili nakoupit. Na rozdílu si každý rok přijde na tisíce dolarů. Takových lačných krků, zpronevěřujících peníze, je v kubánských podnicích celá smečka. Dělá si finanční zásoby před změnou, která jednou přijde.

Nejčerstvější příklad morální hniloby podnikatelského sektoru je spojený se slavným optickým kabelem, který nás spojuje s Venezuelou. I když se o něm halasně mluví už od roku 2008, teprve letos dorazil k našim břehům, sledován dychtivým zrakem 11ti milionů Kubánců, kteří by se chtěli hromadně připojit na internet. Po několika odkladech bylo zahájení provozu stanoveno na minulý měsíc, červen. Z pouličních klepů, zpráv zahraničních zpravodajských agentur a svědectví zaměstnanců jediné telekomunikační společnosti jsme se ale dozvěděli, že slavný kabel je jeden velký průšvih. Špatná volba materiálu, nevhodný obal, který nezabrání poškození kabelu žraloky, kterých je v karibských vodách víc než dost a zpronevěra prostředků určených na aktivaci kabelu, znemožnila prozatím jeho uvedení do provozu.

Ale kromě skoro komických okolností nefunkčního kabelu je zarážející, jak vysoko tento nový korupční skandál sahá v politické hierarchii . Nejde o žádné úředníky druhé kategorie, ale o přímé služebníky strany, kteří dříve zastávali velmi vysoké funkce. Jak je možné, že se tito věrní zaměstnanci ministerstev, smíšených společností a zahraničních firem proměnili ve zločince v „zelených límečcích“, zloděje s rudým průkazem v kapse? Možná to byl jejich oportunistický čich, který jim napověděl, že budoucnost už je blízko a že by je změna měla zastihnout v solidní finanční situaci, která jim dovolí stát se podnikateli zítřka. Na každého odhaleného připadají další desítky, které dál „loví“ ve stínu, provolávají hesla, přísahají věrnost vůdci, zatímco si o samotě přepočítávají nuly v cifrách jejich osobního majetku, velikost sumy, ukradenou státu, který je považoval za důvěryhodné.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s